Mehmet Nuri ÇANKAYA
           

 

 Mehmet Nuri ÇANKAYA Blog          

02.12.2010

İsviçre Zermatt
Büyük Resim için Tıklayınız
Zermatt - Sunnegga
Zermatt; İsviçre’nin güney doğusunda Visp’e bağlı 1620m yükseklikte bulunan ve Matterhorn olarak geçen İsviçre Alp’lerinin en meşhurunun bulunduğu ve bence İsviçre’deki birçok kayak merkezi arasında en iyisi. Çok şirin bir kasaba, ama modern bir kasaba olduğunu da belirtmem lazım, Saas bölgesindekiler biraz daha köy benzeri çünkü. Biz eşimle 2010 Şubat ayında gittik ve bu gezimizden tavsiyeleri paylaşmak istiyorum.
Büyük Resim için Tıklayınız
Zermatt - Sunnegga

Zermatt’a Nasıl Gidilir?

Öncelikle nasıl gidileceğinden başlayalım. Biz uçakla İstanbul’dan Basel’e uçtuk, oradan da 2 aktarmayla Zermatt’a ulaşmak mümkün. İsviçre’de araba kiralamak bize çok mantıklı gelmiyor, özellikle Zermatt’ta araba ile kasabaya giriş yasak, bu sebeple arabanızı park ediyor ve şehre elektrikli araçlarla gidiyorsunuz, bu çevre için gerçekten çok duyarlı bir hareket ve dolaşırken çok ilginç bir görüntü oluşturuyor bu küçük arabalar, bence kasabayı farklılaştıran bir tarz.

Zermatt’a uçakla Cenevre veya Zurich en yakın olan yer aslında ama Basel’den de ulaşmak mümkün bizim yaptığımız gibi. Uçaktan indikten sonra SBB (İsviçre’nin tren şirketi)’den bilet alarak önce şehir merkezine oradan da Zermatt’a ulaşmak mümkün. Saat bilgilerine online www.sbb.ch/en adresinden erişebilirsiniz.

Büyük Resim için Tıklayınız
Zermatt - Sunnegga

Zermatt Kasaba içerisindeki Ulaşım

Zermatt’ta sadece 5600 kişi yaşadığı için çok büyük bir mekan sayılmaz, yürüyerek tüm kasaba merkezini 1 saatte dolaşmanız mümkün ama tabiki elinizde kayak veya snowboard ile bu mesafeyi almanız zor olabileceği için iki imkan var; ilki ring seferleri yapan elektrikli otobüsler. Vardığınız ilkgün mutlaka bir kasaba haritası alın, böylece bu ringlerin geçiş güzergahlarını öğrenir, otelinize en yakın nereden binebileceğinizi haritada işaretlersiniz. İkinci imkan ise elektrikli taksiler, çok pahalı değil ama sabahları gidişte akşamları da dönüşte taksi bulmak çok zor, biz yoğun gibi görünse de hacmi geniş olduğu için otobüsleri tercih ettik. Zaten dağdan dönüşte otelinize kadar kayarak gelme ihtimalinizde var, yön duygunuz iyiyse kasabaya inen sapaklardan inerek gidebilirsiniz otelinize dönüşte.

Büyük Resim için Tıklayınız
Zermatt - Matterhorn

Zermatt’tan Kayak Bölgelerine Ulaşım

Bizim Türkiye’deki kayak merkezlerinde alıştığımız gibi kayak pistleri otelin önünden başlamıyor Alplerde, şehir merkezinden metro, kabin, teleferik, gondola gibi farklı yöntemlerle dilediğiniz bölgelere ulaşmak mümkün. Kayak haritasında göreceğiniz gibi iki nokta var çıkış yapılan; ilki sizi Sunnegga’ya çıkartıyor; ikincisi de Furi’ye. Furi’ye varınca karşınıza 3 farklı ayrım çıkıyor, teleski değiştirerek gitmek istediğiniz bölgeninkine geçiş yapıyorsunuz. Burada sabah 8:30’da pistlerin açıldığını ve zirveden başlamak isterseniz yolculuğun yaklaşık 45dk süreceğini belirteyim. Ama Sunnegga’ya gidip oradan kasabaya kaymaya başlarsanız 10dk sürmesi de muhtemel, ama siz kendinizi kötü senaryoya hazırlayın ve özellikle haftasonu ve tatil günlerinde kalabalık olacağını da hesaba katın. Bir kere yukarı çıkınca zaten bundan sonra ara bağlantıları kullanacaksınız.

Büyük Resim için Tıklayınız
Zermatt - Şehir Merkezi
Unutmayın dönüşte de farklı saatlerde kapanıyor her ulaşım aracı, biz hep kayarak kasabaya döndük ama yorulduysanız geriye dönmek için kapanış saatlerini de düşünün, yine yoğunluğu da unutmayın. Özellikle Steg’den bindiğinizde Glacier Grotto’ya giden benim tabirimle uçan otobüs çok sıra beklediğiniz bir araç.

Zermatt’ta Kayak Bölgeleri

Zermatt’ın en güzel yanı size sınırsız kayak merkezi imkanı sağlaması, her seviye için pistler bulmanız mümkün; her bölgede 10-15 farklı pist olduğunu düşünürseniz tüm kayak bölgelerini (İtalya da dahil) bitirmeniz için en az 5-6 güne htiyacınız olacaktır. Biz hergün farklı bir bölge denedik ve son günlerde de en fazla hangisini beğendiysek oraya gittik.

Sunnegga : Pistler kolay ilk günler için iyi bir seçim olabilir. Günün erken saatlerinde zirveye çıkmayın, çünkü iniş yapacağınız pist güneş görmeyen tarafta ve buz tutmuş oluyor. Buzul üzerinde kaymak için çok iyi kayak yapıyor olmalısınız çünkü sürtünmeniz azaldığı için hızınız çok artıyor ve aşağısı da uçurum :) Bir hata size kimsenin bulamayacağı bir noktaya ulaştırabilir aman dikkat.

Gornergrat: Burası en hareketli nokta orta zorlukta ve ileri düzeyde pistler var, trafiği çok yoğun bu yüzden bekleme süreleriniz artabilir. T-bar tercih ederseniz yolun çok uzun olduğunu söyleyeyim, eğer terliyseniz burada üşütmeniz çok olası, ben kaskın içine rüzgarkesen bir bere giymediğim için bu uzun t-bar seyahatinde şifayı kaptım.

Klein Matterhorn : İtalya geçişini buradan yapabiliyorsunuz

Schwarzsee: Sakin bir yer, ama çocuklara verilen eğitimler burada olduğundan heryerde yüzlerce çocuk var, kayak keyfiniz kaçabilir onların arasından slalom yaparken. Kasabaya dönüşünüzü bu rotadan yaparsanız çok güzel mekanlar var iniş yolunda, mola vere vere akşama kasabaya inebilirsiniz, ama unutmayın son kısımdaki ışıklandırma biraz az bu sebeple kayaklar elde 1-2 km yürümeniz gerekebilir kar yağışı varsa veya görüş mesafesi kısaysa.

Büyük Resim için Tıklayınız
Zermatt - Matterhorn

Zermatt’te Bir Türk

Zematt’ta uzun günler tek Türkler bizdik, fakat birgün bir mağazaya uğradık ve Türkçe konuşmamızı anlayan mağaza sahibi Türk çıktı, Kosova doğumlu eşiyle birlikte Zermatta yaşıyor. Yaşam tarzını çok takdir ettik; sabah ve öğlen kayak hocalığı yapıyor. Akşam üstü kayak malzemeleri sattığı mağazasını açıyor, akşama ise bir otelde şef garson. Hepsi de yoğun tempo gerektiren bu işleri müthiş bir enerjiyle yapıyor, kendisini verdiği hayat mücadelesindeki azmi için takdir ediyorum. Bir akşam şef garson olduğu otelde raklet (raclette) yemeğine katıldık. Bir seramoni gibi yapılıyor, önce dağın zirvelerinde otlayan ineklerin sütünden yapılan raklet peynirleri geliyor, ardından orta bölüm en son da dağın eteklerinde otlayan ineklerin sütünden yapılan peynirler; tatları tümüyle farklı. Raklet yanında soğan ve hoşlanmış patates de servis ediliyor.

Büyük Resim için Tıklayınız
Zermatt - Gornergrat'da Fırtına ve Sis

Özetle

Özet olarak Zermatt doğasıyla bence 4 mevsim gidlebilecek bir kasaba. Kış aylarında yoğun bir turizm olduğu için oldukça önceden rezervasyon yaptırmak lazım. Biz Hotel Phoenix’de kaldık ve memnun kaldık, burayı da tavsiye ederiz.

Büyük Resim için Tıklayınız
Zermatt - Matterhorn Glacier Paradise

Önemli Linkler:

Zermatt Web Sitesi: www.zermatt.ch (Zermatt pist haritası, Zermatt otelleri, Zermatt’a ulaşım buradan öğrenbilebilir) İsviçre Tren Ulaşımı: www.sbb.ch/en

Büyük Resim için Tıklayınız
Zermatt - Kasabaya Dönüş
Büyük Resim için Tıklayınız
Zermatt - Elektrikli Arabalar
Büyük Resim için Tıklayınız
Zermatt - Kasaba Merkezi

Etiketler: Zermatt, İsviçre, Kayak,

Kategori :GeziYorum
@21:13, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (5) - Yorum Yaz


Nuri Cankaya's English Blog on Channel 10