Mehmet Nuri ÇANKAYA
           

 

 Mehmet Nuri ÇANKAYA Blog          

16.08.2010

Naviga Dergisi Ağustos Sayısı Yazımız
Naviga sitesine gitmek için tıklayın Haziran ayında Gökova’yı ilk defa kendi kullandığımız tekneyle dolaştık ve bu ilk kaptanlık deneyimizde eşimle birlikte birçok sorunun üstesinden geldik, bu sebeple karşılaştığımız teknik sorunlarla yeni başlayanların karşılaşmaması için NAVİGA dergisine ilk yazımızı yazıp gönderdik. Tuba Noyan yakın ilgi gösterdi ve çektiğimiz birçok fotoğrafla birlikte ilk yazımız yayınlandı. NAVİGA dergisi Ağustos 2010 sayısında sayfa 134’den başlayan yazımızı okumanızı öneririz.

NAVİGA Ağustos sayısı içeriği için tıklayın...

Etiketler: Naviga, Yelken, Spor,

Kategori :GeziYorum
@15:38, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (0) - Yorum Yaz


15.11.2009

Kitap Önerisi : "YOL"
Ayça ve Levent Kirişçioğlu’nun yelkenleri “Yol” ile yapmış oldukları 2 yıl 7 ay süren dünya seyahatlerini anlatan bu kitap bence herkes için bir başucu kitabı. Kitabın çok ciddi bir sorunu var, sizi uykusuz bırakıyor :) Saatlerce okumak istiyorsunuz, son aylarda çoğu gece saat iki olduğunu farketsem de içimden diyorum ki bir sonraki limana gelsinler kitabı bırakacağım :) Tebrikler Ayça Kirişçioğlu, bu kadar içten bu kadar akıcı bu kadar güncel bir kitap yazmak ve bu kitabı yazmak için bunca zaman ayırmak hiç kolay değil, tebrikler. Şuana kadar birkaç kitap yazmış bir kişi olarak bu işin ne kadar özveri gerektirdiğini iyi biliyorum, ama ortaya çıkan sonuç gerçekten bir anı niteliği taşıyor, hele “Yol” için bunu söylemek gerekirse tek kelimeyle müthiş. Kitabı okurken Ayça ve Levent’in yakın arkadaşları gibi hissediyorsunuz kendinizi, o kadar samimi yazılmış ki anlatamam.
Şimdi yukarıdaki övgüleri okuyanlar diyecekler ki “merak ettik ne yazmışlar bu kadar güzel?” Ayça ve Levent İstanbul’da çalışan gayet kariyer odaklı insanlar iken Levent’in heyecanıyla başlayan Ayça’nın da kitabın sonunda kendine itiraf ettiği çılgın yönü sayesinde İstanbul’da bir tekne alarak başladıkları sonrasında evlerini de satarak Marmaris üzerinden yola çıktıkları ardından Yunanistan, İtalya derken Cebelitarık’a vardıkları, fırtılarlar atlaktıkları, okyanusu geçmenin zorluklarını yaşadıkları, Karayip’lerde korsanlarla mücadeleleri, Panama kanalı maceraları, Yeni Zellanda Maldivler derken Kızıldeniz üzerinden Marmaris’e döndükleri 2 yıl 7 ay süren çılgın bir macera ve bir iç yolculuk. Kitap dünyanın dört bir yanında çektikleri resimlerle daha da okunası hale gelmiş, biraz daha detaylı haritalar da koysalar fena olmazmış ama küçük haritalar da gayet nerede olduklarını size anlatmaya yetiyor.

Kitabı neden bu kadar sevdiğimi şöyle özetlemek anlamlı olur; Sadun Boro ve eşi Oda dünya seyahatlerini 1965’te yaparak 3 yıl süren yolculuklarını Pupa Yelken adlı kitaplarında anlatmışlardı. Ayça’nın da kitapta söylediği gibi bu kitap birçok kişinin yelken sporuyla ilgilenmesine, denizlik konusunda önemli adımlar atılmasına öncü oldu, fakat Pupa Yelken 1965’leri anlatıyor; oysa “Yol” 2009’da ortaya çıkan güncel bir referans. Benim gibi yelken sporuyla hobi olarak ilgilenen birçok kişiyi bile harekete geçiriyor, hayaller kurmasını sağlıyor. Her iki kitabı da okuyun büyük bir ihtimal Ayça ve Levent’in doğal yolculuk anılarını belki de bizlerle yaşıt oldukları için daha da beğeneceksiniz. Sonuç olarak onları yeniden tebrik ediyorum, bence denizciliği çok farklı bir kitleye sevdirecek önemli bir yolculuğu içtenlikte kaleme aldıkları için.

2009 yaz tatilimize çıkmadan önce eşim kitabı satın almıştı, mavi yolculuk boyunca elinden hiç bırakmadı ve sanki Ayça’nın yakın bir arkadaşı oluverdi, akşamları bol bol bana bugün buradalar diye anlattı, sonra kitabı ben aldım ve bitirdim, sonrasında kitap birkaç arkadaşımızı daha dolaştı ve hepimiz 2010 yılında kendimize bol bol yelken ile Ege kıyılarında sehayat planlarımızı yaptık bile :) Ayça ve Levent şuan Marmaris’telermiş, hedefimiz en kısa zamanda onlarla bir haftalık bir yelken yolculuğa çıkmak ve dünya sehayati deneyimlerini ilk ağızdan dinlemek. Yelken sporuyla tanışmak isteyenler için web sitelerini ziyaret etmelerini şiddetle tavsiye ediyorum: www.sailcatamaranturkey.com

Kitabı Online Satın Almak için: İdeefixe

Etiketler: Kitap Önerisi, Yol, Ayça&Levent Kirişçioğlu, Yelken,

Kategori :GeziYorum
@14:17, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (0) - Yorum Yaz


Nuri Cankaya's English Blog on Channel 10