Mehmet Nuri ÇANKAYA
           

 

 Mehmet Nuri ÇANKAYA Blog          

22.03.2012

Video: A Day Made of Glass 2
Daha önce ilk versiyonunu paylaştığım videonun ikincisi de insan bilgisayar etkileşiminde dokunarak işlem yapabilmenin verdiği kolaylık hayatımızda önemli değişikliklere yol açacağını gösteriyor. Her dokunduğumuz yüzeyin camdan yapıldığını düşünürsek bu alanda ne kadar büyük inovasyonlar ve fütürist senaryolar çıkabileceği ortada. Web 3 yolunda önemli bir adım olan yüzeyler konusunda aşağıda izleyeceğiniz video Corning'in güzel ikinci vizyon videosu:

Etiketler: Futurist, Video, Corning, Web 3,

Kategori :Bilişim
@11:11, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (0) - Yorum Yaz


10.02.2012

Video: A Day Made of Glass
İnsan bilgisayar etkileşiminde dokunarak işlem yapabilmenin verdiği kolaylık hayatımızda önemli değişikliklere yol açacak, her dokunduğumuz yüzeyin camdan yapıldığını düşünürsek bu alanda ne kadar büyük inovasyonlar ve fütürist senaryolar çıkabileceği ortada. Web 3 yolunda önemli bir adım olan yüzeyler konusunda aşağıda izleyeceğiniz video Corning'in güzel bir vizyon videosu:

Etiketler: Futurist, Video, Corning, Web 3,

Kategori :Bilişim
@11:40, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (1) - Yorum Yaz


25.09.2011

Yeni Kitabımız Hazır "Everything is Naked"
Everything is Naked Uğur Candan ve Halil Aksu ile birlikte Web 3.0'ı anlattığımız İngilizce kitabımız "Everythig is Naked" çıktı! Geçtiğimiz Nisan ayında çıkardığımız Web 3.0'ı anlatan kitabımız "Her Şey Çıplak" oldukça beğeni toplayınca kitabı İngilizce'ye çevirmeye karar verdik. Kitap yazarları olarak Uğur Candan, Halil Aksu ve ben tüm süreci geçtiğimiz aylarda tamamladık ve kitap Amazon üzerinden satışa sunuldu.

Kitabın Web Sitesi: www.everythingisnaked.com

Etiketler: Web 3.0, Everything Is Naked,

Kategori :Önemli Duyurular
@14:37, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (0) - Yorum Yaz


31.03.2011

Yeni Kitabımız “Her Şey Çıplak” çıktı
Her Şey Çıplak Sizlerle yine güzel bir haberi paylaşmak istiyorum. Gartner’dan Halil Aksu ve SAP’den Uğur Candan ile birlikte yazdığımız Web 3.0 konusunda en kapsamlı kaynak olan ve adını “Her Şey Çıplak” koyduğumuz kitabımız çıktı.

Kitabı Satın Almak için: http://www.idefix.com/kitap/her-sey-ciplak-halil-aksu/tanim.asp?sid=TOWN0KAOT4KP0PPP8P0C
Kitabın Web Sitesi: www.herseyciplak.com


Kitabın Hikayesi

Aslında kitap fikri geçtiğimiz yıl benim konuşmacı olarak katıldığım Webrazzi Gündem toplantılarından Web 3.0 konulu olanında ortaya çıktı, tüm gün sunumları dinledikten sonra Halil ile Taksim’deki bir restorantta yemek yedik ve henüz dünyada Web 3.0’ın net bir tanımının olmayışına şaşırdık. Bu durumda, neden biz yazmıyoruz dedik ve kitap fikri ortaya çıktı. Konuyu 3 farklı başlıkta inceleme kararı aldık; Sosyolojik, Ekonomik ve Teknolojik. Sektörün önemli isimlerinden SAP’in COO’su Uğur Candan, Gartner’ın yönetici ortaklarından Halil Aksu ve ben biraraya geldik ve Web 3.0’ı tanımlamaya başladık. Konu başlıkları parça parça ortaya çıktı ve müthiş bir benzetme bulduk: Katı-Sıvı-Gaz. Maddenin hallerini Web’e uyarladık ve Web 1.0 katı, Web 2.0 sıvı ve Web 3.0 gaz haliydi. Web 3.0 internetin her zaman heryerden her cihazdan erişileceği bir dünya olacaktı, yani gaz gibi görünmez ama hayatın bir parçası. Kitap bizlerde de büyük bir heyecan uyandırmaya, konuya çok daha derinlemesine vakit ayırmamıza neden oldu ve ortaya sadece Web 3.0 değil bence teknoloji ve bilişim sektörünün gelecek 20 yılını anlatan bir kitap çıktı. Özellikle kitabın son bölümü olan Web 3’ün etkileri inanılmaz Futuristik oldu, bunların gerçekleşeceğini şimdiden bilmek birçok girişimci için bulunmaz bir kaynak oluşturdu diye düşünüyorum. Kitap biter bitmez Kapital Yayınevi ile paylaşıldı ve gerekli düzenlemeler sonrası kitap Mart 2011 okuyuculara kavuştu. Böylece 9 ay süren yoğun çalışma “Bilgiyi Paylaştığımız” yepyeni bir kitap ile neticelenmiş oldu. Kitap fiziksel olarak 24 Mart 2011’de Dubai’de elime geçtiğimde içimde yaşadığım duyguları anlatmam mümkün değil...

Kitabının İsminin Hikayesi

Kitap adı için yazarlar olarak hep Web 3.0 diye devam ettik kendi aramızda, kitap bitti ve Kapital Yayınevi’nden değerli Yankı Enki kitabı okumaya başladı. Kitabı yazarken hedef kitmenizi çok geniş tutmaya çalışmıştık, içerik hiç teknik olmayacak sokaktaki insan kitabı okuduğunda internetin geleceğinden haberdar olabilecekti. Kapital Medya ekibi ile kitap için biraraya geldiğimizde değerli Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan kitabın ismi konusunda bir çalışma yapmamız gerektiğini, bu kitabın içerik olarak herkese hitap ettiğini eğer isim olarak Web 3.0 koyarsak çok teknolojik bir kitap olarak algılanacağını belirtti. Bu fikre kesinlikle katıldık ve kitap ismi için yoğun bir çalışma başlattık. Kitap yayın koordinatörü Tuba Yılmaz’ın ve kitabın editörü Yankı Enki’nin değerli görüşleriyle kitap içerisinde sıkça bahsedilen “Her Şey Çıplak” başlığından yola çıkarak kitabın ismini koymuş olduk.

Kitabın İçeriği

Kitap 3 bölümden oluşuyor:

Birinci bölümde Web 3’ün çıkmasına etki eden “Trendler” başlığını anlatıyoruz. Bunun içerisinde yaşam kalitesi, bilgi bazlı rekabet ve kullanım kolaylığı başlıkları yer alıyor. İç konularda ise mobilite, gömülü sistemler, bulut bilişim, artırılmış gerçeklik, sensörler gibi önemli teknolojik trendler yanında küreselleşme, emtialaşma, yaratıcılık, tekelleşme, şeffaflık, yeşil gibi konular bulunuyor.

İkinci bölümde Web 3’ün tanımını “Web 3 nedir?” başlığında anlatıyoruz. Web 3’ü de birçoklarının yaptığı gibi sadece semantik web olarak değil, tam 9 farklı başlıkta inceliyoruz ve tanımı koyuyoruz. Bunlar Web 3 akıllıdır başlığı altında Anlamsal, Yapay Zeka ve İleriye dönük konuları; Web 3 etkileşimlidir başlığı altında çok boyutluluk, mekan sağdamlığı, cihaz saydamlığı konuları; Web 3 hızlıdır başlığı altında da sınırsız bilişim, sınırsız erişim ve paralelizm konuları.

Son bölümde ise Web 3 sonrasında dünyada neler değişecek konusunu anlattığımız “Etkiler” başlığını anlatıyoruz. Bu bölümde sosyal güç, herkes çıplak, demokrasi ötesi, basamakları sıçramak, kaynak kayması gibi konuları açık topluma emin adımlarla başlığı altında; gelişenler gelişmiş olacak, yeşil sıradan olacak, işlemler küçülüp cebe girecek, kartopu büyüyecek konularını paradigma kayması başlığı altında; bilgi mühendisliği, malzeme mühendisliği, robot ve genetik konularını da geleceğin meslekleri altında inceliyoruz.

Kapanış kısmında ise Bankacılık 3.0, Medya 3.0, Telekom 3.0, Perakendecilik 3.0, Pazarlama 3.0 gibi sıcak konuları anlatarak kitabı bitiriyoruz.

Ve tabiki Teşekkürler...

Bir kitabın ortaya çıkışı gerçekten fedakarlıklar gerektiriyor bu sebeple öncelikle bu kitap için akşamları zaman ayırdığımızda bizlere destek olan eş ve ailelerimize teşekkürü bir borç biliyorum.

Arda Kutsal; eğer Web 3.0 etkinliği olmasaydı bu kitap olmayacaktı, güzel etkinlikler ve girişimler için teşekkürler Arda.
Eren Caner; kitabın ana hatlarının oluştuğu workshoplarımızda verdiği yoğun destek için teşekkürler, Eren Caner de bu kitabın önemli bir parçası.
İbrahim Özdemir; sektörün en başarılı yayınlarından biri olan DigitalAge’in kitap boyutunda da önemli içerikler oluşmasını sağlayan ve bu kitabın ortaya çıkmasında Kapital medya ile olan tüm süreçte her türlü desteğini esirgemeyen değerli dostum İbrahim’e çok teşekkürler.
Pelin Özkan; kitaba olan inancı ve yönetici olarak desteği için, kitabın isimini hep birlikte koyduğumuz workshop çok başarılıydı gerçekten, çok teşekkürler.
Yankı Enki; çok kısa bir zaman zarfında kitabı inceleyip, kitabı herkesin okuyabileceği bir hale getirdiği için çok teşekkürler.
Tuba Yılmaz; sürecin başından bu yana kitabın çıkışı için ortaya koyduğu destek ve ortaya çıkan mükemmel pazarlama planı için çok teşekkürler.
Sizler; son yıllarda katıldığım tüm etkinliklerde Web 3.0 konusunda sunumlar yaptım ve gelen talep bu konuda bir kaynağın olmasıydı ve işte Mart 2011 ayı itibariyle sizlerin istemiş olduğu kaynak Halil Aksu ve Uğur Candan ve benim yazmış olduğum kitap olarak ortaya çıktı. Bu yüzden sizlere de teşekkürler...

Son olarak; Facebook üzerinden Yorumlarınızı Bekliyoruz...

Biraz uzun bir blog yazısı oldu ama son olarak belirtmek istediğim bu kitabı satınalıp okuyan kişiler fikirlerini paylaşabilirlerse çok sevinirim. Bunun için kitabın facebook grubuna üye olmanız yeterli:

Her Şey Çıplak Her Şey Çıplak Facebook Grubu: http://www.facebook.com/#!/home.php?sk=group_205317112830548

Kitabı Satın Almak için: http://www.idefix.com/kitap/her-sey-ciplak-halil-aksu/tanim.asp?sid=TOWN0KAOT4KP0PPP8P0C
Kitabın Web Sitesi: www.herseyciplak.com

Etiketler: Web 3 Kitap, Web 3.0, Her Şey Çıplak,

Kategori :Önemli Duyurular
@14:56, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (2) - Yorum Yaz


18.01.2011

Surface 2.0 Çıkıyor...
Büyük Resim için Tıklayınız Las Vegas'ta düzenlenen CES 2011'in önemli açıklamalarından biri Microsoft Surface ile ilgiliydi; Samsung'la birlikte Surface 2.0'ı 2011 yılında 23 ülkede satıyor olacağız. Henüz Türkiye için net bir tarih belli olmasa da ürünün Samsung tarafından satılacak olması birçok tedarik sıkıntısı ortadan kaldırıyor. Ürünle ilgili detaylı demoyu aşağıdaki videodan izlemenizi mutlaka öneriyorum.

Özellikle dijital pazarlama alanında yine önemli değişimlerin yaşanacağı her yüzeyin bir bilgisayara dönüştüğü gelecekte Samsung ile başlayan işbirliğimizin artarak devam edeceğini öngörmek mümkün.

Detaylı Bilgi için tıklayınız...


Etiketler: Surface, Web 3.0, Samsung, CES, Dijital Pazarlama,

Kategori :Bilişim
@14:59, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (0) - Yorum Yaz


13.01.2011

Buzdolabından Tweet
Büyük Resim için Tıklayınız Buzdolabından tweet yapılabilir mi, evet yapılır :) Samsung’un yeni duyurduğu WiFi buzdolabı sayesinde twitter dahil birçok online işlem yapmak mümkün. 2001 yılında başladığımız Workshop’larda hep örnek olarak verdiğim akıllı buzdolabına benzer birçok ürün geliştirildi son yıllarda ama bence Samsung’un bu modeli oldukça başarılı, detaylar için Engadget’taki detaylı haberi incelemenizi tavsiye ederim.

Etiketler: Samsung, Web 3.0,

Kategori :Bilişim
@10:19, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (0) - Yorum Yaz


24.12.2010

Sunum: Pazarlama Zirvesi 2010'da Pazarlama 3.0
Bu yıl da çok keyifli geçen Pazarlama Zirvesi'nde Pazarlama 3.0 konusunu derinmelesine inceledik. Web 3.0 ile şekillenecek olan Pazarlama 3.0 şimdilik geleceğin pazarlaması, bu sebeple verilen tüm örnekler bugüne dair değil yakın gelecekte olacak şekilde değerlendirilmeli. Ama sunumda da belirttiğim gibi Pazarlama 2.0'ı ıskalamamak lazım.

Önemli Not: Unutmamak lazım ki, aşağıdaki sunum bir saatlik bir seminerde görsel malzeme olarak kullanılmıştır, konunun çoğu sözel olarak katılımcılara aktarılmaktadır. Bu sebeple aşağıdaki sunumu sadece fikir vermesi için sizlerle paylaşıyorum, yoksa sadece bu sunumu izleyerek Pazarlama 3.0 konusunda derin bir bilgiye sahip olabileceğinizi düşünmeyin. Sunumu download etmek isterseniz , şu adresten download edebilirziniz.

Sunumu İzlemek için:

Sunumu İndirmek için:
Sunumunu indirmek için tıklayınız »

Etiketler: Pazarlama Zirvesi, Pazarlama 3.0, Web 3.0,

Kategori :Sunumlar
@16:30, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (0) - Yorum Yaz


17.12.2010

Literatüre Katkı: Percasting
9 Aralık 2010 tarihinde gerçekleşen Pazarlama Zirvesi etkinliğinde açıklamış olduğum kavram olan percasting konusunda bir web sitesi oluşturdum: www.percasting.com

Ayrıca aşağıdaki sunumda da percasting hakkında kısa bilgi bulabilirsiniz. Yakında yayınlacak Web 3.0 kitabımızda bu konuyu değerli Halil Aksu ve Uğur Candan ile detaylı olarak inceliyoruz.

Etiketler: Percasting, Web 3.0,

Kategori :Bilişim
@11:56, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (0) - Yorum Yaz


02.11.2010

Bilgi Üniversitesi MBA Sunumum
1 Kasım 2010 Pazartesi günü Bilgi Üniversitesi MBA programına konuk konuşmacı olarak katıldım. Konuk olduğum değerli öğretim görevlisi Yüce Zerey'in dersinde gösterdiğim Pazarlama 3.0 sunumunu bu adresten indirebilirsiniz.

Sunuma katılanlar hatırlayacaklar; soru-cevap bölümünde bana gelen sorularda dünya nüfusuyla ilgili sorularınızı cevaplamış ve TED'deki Hans Rosling'in sunumunu blogumda paylaşacağımı iletmiştim. Aşağıda videoyu bulabilirsiniz. Mutlaka izlenmesi gereken bir TED sunumu:

Sunumu İndirmek için:
Pazarlama 3.0 Sunumunu indirmek için tıklayınız »

Etiketler: Web 3.0, Pazarlama 3.0, Bilgi Üniversitesi, TED,

Kategori :Seminerler
@09:00, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (1) - Yorum Yaz


19.10.2010

İnteraktif Pazarlama Zirvesi 2010 Ardından…
18-19 Ekim 2010 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşen İnteraktif Pazarlama Zirvesi’nin ikinci gününde “Yarın seni ne bekliyor” adlı oturumda bilgilerimi ve önerilerimi katılımcılarla paylaştım. Öncelikle etkinliği düzenleyen Marketing Türkiye ekibine ve Youth Holding ekibine tebrikler, çok değerli bir paylaşım gerçekleşti. Katıldığım oturumda değerli Ufuk Tarhan,M-GEN ve Erkan Tüfekçioğlu,Apple-Bilkom ile birlikte yakın gelecekte gerçekleşecek önemli değişimlerin altını çizdik. IPZ Logo

Özetlemek gerekirse;

- Yakın gelecekte dijital pazarlamanın bilişim sektörünün geleceğinde çok önemli bir açılım olacağını belirttim, bu kısıma hazır olmak için özellikle sosyal medyayı etkin kullanmak çok önemli. Ayrıca sosyal medyanın ölçümlenmesi konusunda çok önemli çalışmalar var, bu alan daha da büyüyecek ve bunu okuyabilmek ROMI (Return on Marketing Investment) konusunda çalışmak çok önemli.

- İkinci önemli konu; yakın gelecekte slate adını verdiğimiz sadece çoklu-dokunmatik ekrandan oluşan tablet bilgisayarların pazara girişiyle özellikle Türkiye gibi her yıl 3 milyon üzerinde bilgisayarın satıldığı bir sektörde hareketlilik yaşanacak. Bu konu bilgisayar ile etkileşimde çok yeni bir boyut getirdiği için medyayı çok derinden etkileyecek, hem Türkiye’de hem de uluslararası düzeyde üretim yapan bilgisayar üreticilerinin slate bilgisayarları yakın zamanda duyuracak olmaları 2011 yılından başlayarak insan-bilgisayar etkileşimini derinleştirecek. Hazır olmak önemli.

- Konferansta belirttiğim üçüncü önemli konu ise “Web 3.0”. Bu konuda çok güzel bir gelişmeyi tüm katılımcılarla paylaştım, bu güzel haberi blogumdan da duyurmanın zamanı geldi diye düşünüyorum; Halil Aksu ve Uğur Candan ile birlikte Web 3.0 başlıklı bir kitap yazdık, en kısa zamanda kitapçılarda yerini almasını bekliyoruz. Çok uzun ve detaylı bir çalışma sonucu ortaya çıkan bu kitap bence sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada Web 3.0 konusunda önemli bir kaynak olacak. Kitap çıkar çıkmaz blog üzerinden duyuracağım. Sonuç olarak “Web 3.0” yakın geleceği değiştiriyor olacak, şimdiden hazır olmak çok önemli olacaktır.

Etiketler: IPZ, Dijital Pazarlama, Web 3.0,

Kategori :Bilişim
@11:59, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (0) - Yorum Yaz


17.03.2010

Pazarlama 3.0 Sunumum
17 Mart 2010 tarihinde gerçekleşen Webrazzi Gündem Web 3.0 etkinliğinde Pazarlama 3.0 anlattım. Umuyorum katılımcılar için bilginin paylaşıldığı ve yeni fikirlerin oluşmasına yardımcı olduğu bir oturum olmuştur, ben çok keyif aldım. Sunumu download etmek isterseniz , şu adresten download edebilirziniz.

Sunumu İzlemek için:

Sunumu İndirmek için:
Pazarlama 3.0 Sunumunu indirmek için tıklayınız »

Etiketler: Web 3.0, Pazarlama 3.0, Türetici, PCTV,

Kategori :Seminerler
@13:17, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (0) - Yorum Yaz


28.05.2009

Yeni Arama Moturumuz: Bing
Microsoft olarak çıkarmış olduğumuz yeni arama motorumuz “Bing” Steve Ballmer tarafından duyuruldu. Beni tanıyanlar ne kadar uzun zamandır Microsoft'un arama motoru konusunda semantik çalışmalar yaptığını söylediğimi bilirler; Bing işte tam bu noktayı adresliyor. Yeni nesil bir arama motoru olarak sadece kelimelerle arama yapmıyor, sizin verdiğini ipuçlarından yola çıkarak gerçekten ne aradığınıza içerik olarak odaklanıyor. Bir arama motoru olarak hızlı olmasının yanında Türkçe için de çok iyi bir içerik sağlaması en önemli noktalarından. Web 3.0’a adım adım ilerliyoruz sektör olarak ve Bing bu değişimin öncülerinden olacaktır diye düşünüyorum.

Bing 3 Haziran’a kadar adım adım tüm dünyada faaliyete geçmiş olacak,

Bing: www.bing.com

Diğer faydalı linkler: http://www.discoverbing.com/behindbing/ ve http://www.decisionengine.com/

Etiketler: Bing, Inovasyon, Web 2.0, Web 3.0,

Kategori :Bilişim
@21:00, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (8) - Yorum Yaz


Nuri Cankaya's English Blog on Channel 10