Mehmet Nuri ÇANKAYA
           

 

 Mehmet Nuri ÇANKAYA Blog          

21.09.2010

İlk ve Tek Türkçe WPF Kitabı Çıktı
Değerli dostum Aykut Taşdelen yine çok başarılı bir kitap çalışmasına imza atmış durumda; WPF. Windows Presentation Foundation konusu uzun yıllardır zengin istemci deneyimi için benim de katıldığım tüm konferanslarda altını çizdiğim bir konu. Bu kitap çalışması için Aykut'u tebrik ediyor, tüm yazılım geliştiricilerin yeni nesil teknolojiler hakkında bilgi edinmesi için mutlaka okumalarını tavsiye ediyorum.
Kitap Hakkında Detaylar:

WPF Windows Presentation Foundation, Microsoft'un yeni nesil GUI kütüphanesidir. Modern işletim sistemleri ve uygulamalar grafik arayüzleri açısından eskisine göre çok daha yetenekli, üstelik bir o kadar da hızlı olmak zorunda. Bu tür uygulamaların geliştirilebilmesi ise sofistike bir çizim kütüphanesini gerektiriyor. İşte WPF, bu gereksinimi karşılayabilen bir kütüphane. Bu yetenekleri sebebiyle yazılımcılar uygulamalarında WPF kullanma eğilimindeler. Ancak bu kitaba kadar bu konuyla ilgili, bu detayda yazılmış Türkçe bir kaynağın olmayışı WPF öğrenmek isteyenleri internet'teki ciddiyet ve öğretici olmaktan çok uzak yazılara mahrum bırakmıştı.

Taşdelen uzun yıllardır bu konularda eğitimler veren bir yazar olarak, WPF'i öğretici ve kitap diline yakışan ciddi tarzdaki anlatımıyla kaleme alıyor ve deneyimlerini okuyucusuyla paylaşıyor. Pusula Yayıncılıktan çıkan kitabın başka bir karakteristik özelliği ise; WPF'e bir sistem programcısının bakış açısıyla yaklaşılmış olması. Yani konuyu şövenist bir tutumla anlatmak yerine eleştiriler de yaparak, MFC, Swing ya da QT gibi farklı teknolojilerle karşılaştırarak ve en önemlisi aşağı seviyede ele alıyor. Ayrıca kitapta MVC, WCF (Windows Communication Foundation) ve Blend ile ilgili de başlıklar bulacaksınız.

Detaylı Bilgi için: http://www.aykuttasdelen.net

Etiketler: WPF, Aykut Taşdelen,

Kategori :Bilişim
@11:05, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (3) - Yorum Yaz


Nuri Cankaya's English Blog on Channel 10