Mehmet Nuri ÇANKAYA
           

 

 Mehmet Nuri ÇANKAYA Blog          

09.03.2009

Santorini
Büyük Resim için Tıklayınız Santorini; Yunanistan’a bağlı olan turistik bir volkanik ada, bizim kaybettiğimiz meşhur 12 adalarımızdan biri ve bence en güzel olanı. Yunan adaları denince akla gelen ilk mavi kubbeli beyaz yapıların olduğu resim kareleri burada bulunuyor. Yandaki resim adaya çıkar çıkmaz göreceğiniz manzaranın sadece küçük bir parçası, tek kelimeyle muhteşem bir manzara her köşede size bekliyor.
Milattan önce ikinci yüzyılda gerçekleşen bir volkanik patlama sonucu oluşuyor Santorini, bu yüzden uzaydan bakıldığında ortada sanki bir yıldız ve etrafında hilal şeklinde bir ay var; yerleşim bu ay diyebileceğimiz kısımda bulunuyor. Adada en son 1956 yılında çok büyük bir deprem yaşanmış ve heryer yerlebir olmuş, şuanki ada yapıları bu tarihten sonra oluşturulmuş. Büyük Resim için Tıklayınız
Büyük Resim için Tıklayınız Adaya yakın bir noktada gemimiz demir atıyor ve botlarla adaya çıkıyoruz. Adanın merkezi yerden 270m yukarıda olduğu için yukarıya çıkmakta iki seçeneğiniz var; biri eşşekler ile diğeri teleferik ile. Benim önerim teleferik ile çıkıp, eşşekle inmeniz ama teleferik sırası çok uzunsa yürüyerek de çıkmayı tercih edebilirsiniz. Çıktığınız andan itibaren her noktada fotoğraf çekmek istiyorsunuz, ama en güzel fotoğraflar için Oia’ya gitmeniz. Ama öncelikle merkezden başlayayım anlatmaya.
İlk çıktığınız nokta Santori’nin merkezi olan Fira; burada kısa bir şehir turu yaparak hepsi deniz manzarasına sahip cafelerden birinde soluklanabilirsiniz. Eğer zamanınız darsa vakit kaybetmeden Santorini’nin en güzel sokağına gitmemiz lazım; Agiou Mina. Bu sokak size güneyde bulunan Agiou Mina kilisesine ulaştıracak, beyaz çan kulesi ve mavi kubbesiyle bu binayı fotoğraflamak çok keyifli olacaktır. Büyük Resim için Tıklayınız
Büyük Resim için Tıklayınız İkinci olarak buradan bir taksiyle veya motor kiralayarak Oia’ya ulaşabilirsiniz. Burada birçok otel oldukça özel olarak tasarlanmış durumda, tüm Ege ayaklarınızın altında. Yan tarafta bu otellerden bir kareyi görüyorsunuz.Denize girmek isterseniz de adanın arka bölümünde siyah kumlu plajları tercih edebilirsiniz.
Nasıl Gidilir?: Santorini’ye biz bir Akdeniz gemi seyahatinin parçası olarak uğradık, ama bence en az 3 günlük bir ziyareti hak ediyor bu volkanik ada. Kuşadasından yaz dönemlerinde günübirlik feribotlar da oluyor. Size tavsiyem 1 haftanızı ayırarak önce Santorini ardından Mykanos adalarında tatil yapacağınız bir plan yapabilirsiniz, bu iki ada arasında da feribotlar mevcut.

Nerede Kalınır?: Tüm ada güzel otellerle dolu, tercih size kalmış.

Etiketler: Santorini, Santaron, Thira,

Kategori :GeziYorum
@00:00, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (2) - Yorum Yaz


Nuri Cankaya's English Blog on Channel 10