Mehmet Nuri ÇANKAYA
           

 

 Mehmet Nuri ÇANKAYA Blog          

26.06.2011

Dubai'de Tatil için 7 Öneri
Dubai tatil için çok güzel bir şehirdir. Özellikle her mevsim güneşli olması nedeniyle ve Türkiye'ye yakınlığından dolayı tercih edilebilir. En iyi aylar Ekim-Kasım ve Mart-Nisan aylarıdır. Bu aylar dışında da tatil için gelinebilir ama Haziran-Eylül tercih edilmemelidir. Tatil için geldiğinizde yaklaşık 3 gün içinde tüm Dubai'yi gezme şansınız bulunmaktadır. Gezi için önerilerim ise şunlar:

Büyük Resim için Tıklayınız
1- Palm Jumeriah ve Aquaventure: Dünyanın ilk yapay adasına gidip insanoğlunun mühendislik konusundaki yaratıcılığını deneyimlemenizi ayrıca en sonda yer alan Atlantis Otel içerisindeki Aquaventure adlı tematik aquaparkta eğlenmenizi öneririm. Plajı kullanabilme hakkınızda olacağı için Palmiyede denize de girebilirsiniz. En az yarım gününüzü burada planlamakta fayda var, çıkmadan akvaryumu görmeyi unutmayın.

2- Dubai Mall ve Burj Khalifa: Dünyanın en büyük alışveriş merkezi Dubai Mall'u alışveriş çılgınlığı dışında bence en güzel kılan saat 18:30'da başlayan su gösterileri. Her yarım saatte bir farklı müziklerle suların dansını izleyebilirsiniz. Ayrıca dünyanın en yüksek binası olan Burj Khalifa'ya da çıkabilirsiniz. Özellikle hava açıksa ve gün batımı saatlerine rezervasyon yaparsanız hem Palmiye ve Dünya adalarını görebilir hem de metrelerce aşağıdaki su gösterisini yukarıdan izleyebilirsiniz.

3- Madinat Jumeriah: Arap tarzı bir alışveriş merkezi olan Madinat Jumeriah'a akşam gitmenizi öneririm, bizdeki kapalı çarşıya benzeyen iç tasarımdan keyif alabileceğiniz gibi kanallar içerisinde kısa bir gondol/kayık turu yapmak mümkün. Yemek için önerim et seviyorsanız Meat Co, Japon mutfağı diyorsanız Japengo. Günü bitirmek için şişa (bizim nargile) denemek isterseniz de odiyoryum kısmında farklı seçenekler mevcut. Ayrıca Burj Al Arab'ı eğer yanınızda tripod'unuz ve iyi bir fotoğraf makinanız varsa akşam ışıklandırmasıyla çekme şansınız olacaktır.

4- Mall of the Emirates ve Ski Dubai: Alışveriş merkezi olarak birçok şeyi bulabilseniz de burayı farklılaştıran içerisindeki kayak merkezi. Yazın ortasında hele dışarının çöl olduğunu düşünürseniz burada kayak yapmak oldukça farklı bir duygu. Kayak yapmasanız bile teleski ile yukarıdaki kafeye çıkmanızı öneririm. Kayak yapmak isterseniz kayak ve kıyafetleri kiralayabilmeniz mümkün.

5- Burj Al Arab ve Wild Wadi: Dünyanın en lüks oteli Burj Al Arab'a girmek için rezervasyon yaptırmanız lazım; yelken şeklindeki bu otel Dubai'nin simgesi haline geldiği için gelmişken en azından dışından fotoğraf çektirip; eğlenmek için yanındaki aquapark olan Wild Wadi'ye gidebilirsiniz. Zamanınız darsa bu atlanabilecek bir seçenektir.

6- Dubai Marina Walk ve JBR: Dubai'de mutlaka yapmanız gereken şeylerden birisi akşam saatlerinde JBR (Jumeriah Beach Residence) önündeki The Walk adı verilen bölgede yürüyüş yapmanızdır. Buradaki farklı kültürleri en iyi burada gözlemleme şansı bulursunuz. Akşam yemekleri için de güzel seçenekler bulabilirsiniz. Gündüz denize girmek için de en meşhur plaj bu yolun hemen yanındaki plajdır. Akşam saatlerinde marinanın iç kısımında bulunan Marina Walk bölümünde de yürüyüş yapabilir, cafelerde keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

7- Çöl Safarisi ve Arap Gecesi: Birçok tur tarafından yapılan standart tur Dubai'de mutlaka yapmanız gereken bir aktivite. Saat 15 gibi sizi otelinizden alıp yaklaşık 1 saat uzaklıktaki çöle götürecekler ardından lastiklerin havasını biraz indirip dune adı verilen kum tepelerinde sizin içinizi dışınıza çıkaracak ve yüreğinizi ağzınıza getirecekler :) Keyifli mi, eğer heyecanı seviyorsanız bu duyguyu yaşamalısınız. Gün batımını çölde izleyecek ve akşam için çöl ortasındaki bir bedevi çadırına gideceksiniz, burada yerel yemekler, dans gösterisi derken gece geç saatlerde tekrar otelinize döneceksiniz. Kimi çöl kısmını kimi de akşam kısmını çok beğeniyor, güzel taraf herkes beğenecek birşeyler buluyor ve müthiş çöl fotoğrafları çekme şansı buluyorsunuz.

Daha Fazla Zamanınız Varsa:

Eğer Dubai’de 4-5 günden fazla süre kalacaksanız şunları öneririm: Global Village, Jebel Ali, Yas Island ve Ferrari World, Fujeriah, Al Ain, Musandam, Abu Dhabi

Etiketler: Dubai, Tatil,

Kategori :GeziYorum
@08:00, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (1) - Yorum Yaz


Nuri Cankaya's English Blog on Channel 10