Mehmet Nuri ÇANKAYA
           

 

 Mehmet Nuri ÇANKAYA Blog          

09.02.2009

TRT artık Silverlight Kullanıyor
TRT’nin 7 televizyon kanalı ve 8 radyosu artık Silverlight teknolojisini kullanarak yayın yapıyor. Daha öncesinde Microsoft Media Player ile gösterimi gerçekleştiren TRT altyapısında bir değişikliğe gitmeden yani Windows Media Servislerini kullanarak arayüzünü çok daha kullanıcı dostu ve kanallar arası geçişlere izin veren şekilde gerçekleştirdi. Silverlight teknolojisi sayesinde daha yüksek çözünürlükteki görüntü kalitesinde yayın yapmak mümkün olabildiği gibi, HD yayın gösterimine de yapmak çok kolay.
Mutlaka tavsiye ettiğim bir özellik ise aşağıda adrese girdiğinizde kanal logoları üzerinde bekleyin ve yayının küçük versiyonunun varolan ekranda açıldığını göreceksiniz. Bence gerçekten çok şık bir özelliği kullanmış durumda TRT. Özellikle IPTV geçisinde Silverlight’ın streaming özelliği daha birçok alanda kullanılacaktır, çünkü DRM desteğinin yani kimin hangi içeriği izleyebileceği içeriğini kontrol edebilmenizle birlikte Silverlight online medya yayıncılığı konusunda çok önemli bir adım atmış oluyor. Büyük Resim için Tıklayınız

TRT’nin web sitesine girip anasayfada sağ üstte yer alan “Canlı” linkine tıklayabileceğiniz gibi şu linkten de TRT yayınlarını canlı olarak Silverlight ile izlemeye başlayabilirsiniz: http://www.trt.net.tr/Canli/AnaSayfa.aspx?Kanal=TV1

TRT yazılım ekibini bu başarılı çalışmaları için kutluyorum.

Etiketler: TRT, Silverlight, IPTV,

Kategori :Bilişim
@11:01, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (2) - Yorum Yaz


05.02.2009

MIX09 ve Silverlight 3.0
MIX09 etkinliği için zaman daralıyor, çok hareketli geçen ve birbirinden farklı birçok yeni ürünün lansmanının yapıldığı MIX etkinliklerinde olmak heyecan verici. Ama öncesinde efsanevi insan Scott Guthrie’nin MIX09 ile ilgili açıklamalarını ve Silverlight 3.0 ile ilgili ipuçlarını izleyebilirsiniz.
Get Microsoft Silverlight

Etiketler: MIX09, Silverlight 3.0, Scott Guthrie,

Kategori :Bilişim
@11:59, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (0) - Yorum Yaz


28.09.2008

Turizm 2.0
Türkiye, kültür mirası açısından çok zengin bir ülke, bu önemli fırsatı gelişen Web 2.0 altyapılarıyla entegre ederek Türkiye’ye gelen turist sayısını çok ciddi derecede arttırmak ve Turizm’de dijital pazarlamanın bileşenlerinden olan internetin kullanımı konusunda öncü olma şansımız olduğuna inanıyorum. Bu nedenle 26 Eylül 2008 tarihinde Muğla’da gerçekleşen e-Kültür Konferansı’na konuşmacı olarak katıldım. Konuşmamda Turizm 2.0 etrafında yapılabileceklerden bahsettiğim bir vizyon konuşması ardından kullanılabilecek uygulamaları gösterdim. Konuşmam öncesinde diğer konuşmacıları da dinleme şansım oldu, özellikle Sabancı Üniversitesi’nden Selim Balcısoy’un kültürel miras başlıklı sunumu, Bilkent Üniversitesi’nden Şengör Antıngövde’nin e-Müze uygulaması, ve Muğla Üniversitesi’nden Adnan Diler’in Bodrum bölgesinde yaptıkları arkeolojik araştırmalar üzerine olan konuşması uzun süre unutamayacağım içerik ve güzellikteydi. Onların da yaptığı çalışmalarla aşağıda linklerini bulabileceğiniz servisler birleştirilerek Turizm 2.0 adına çok güzel örnekler çıkacağına inanıyorum. Yapmış olduğum konuşmada Türkiye’deki değerli tarihi kültür varlıklarını tüm dünyaya internetin gücünü kullanarak yaygınlaştırmak için göstermiş olduğum uygulamaların linklerini bulabilirsiniz:

Photosynth (www.photosynth.net) : Fotoğraflardan 3 Boyutlu mekanlar oluşturmak için. Kullanıcıların oluşturdukları içerikleri düşündüğümüzde Turizm 2.0 için en önemli servislerden birisini oluşturuyor Photosynth.

PhotosynthTR (www.photosynthTR.com) : Photosynth konusunda Kültür Bakanlığı ile yapılan çalışmanın tüm aktif listesine ulaşabileceğiniz, ayrıca Photosynth kullanımı konusunda dokuman ve videoyu bulabileceğiniz adres.

Live Maps (maps.live.com) : Harita altyapısı servislerini kullanarak mekanların yerlerini GPS konumlandırması ile işaretleyebileceğiniz ve kendi yaptığınız uygulamalarda kullanabileceğiniz servis.

Local Live (preview.local.live.com) : Harita servisini kullanan bir örnek olarak, ekranı ikiye bölerek alt kısımda bir turist yürüdükçe üst kısımda bölgenin tarihi resimleri gösterilebilir, güzel bir mash-up uygulama ortaya çıkabilir.

Developer Live (developer.live.com) : Yukarıdaki tüm örneklerin kaynak kodlarının Windows Live Quick Apps altında bulunabileceğini yazılım geliştiriciler için Live servislerinin anlatıldığı web sitesi.

Silverlight (www.silverlight.net) : HD videolar ile ülkemizin tanıtımı çok güzel bir şekilde yapılabilir, bu konuda hem video gösterimi hem de arayüz teknolojilerinde Silverlight kullanılabilir.

Visit Planner (visitplanner.mslivelabs.com) : Turizm 2.0’a bir de otel, müze, restoran gibi ilgi merkezi noktaları da çok önemli, bu konuda açık kaynak kodlu bir örnek olan Visit Planner altyapısı birçok bölge için kullanılabilir.

Son olarak da Photosynth başlığında yaptığım sunu şu adresten indirebileceğinizi belirtmeliyim, bu sunumun hazırlanmasında emeği büyük olan Çağrı Erdoğan’a da ayrıca teşekkürler.

Etiketler: Turizm 2.0, Photosynth, Silverlight, Live,

Kategori :Seminerler
@09:06, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (1) - Yorum Yaz


07.08.2008

Olimpiyatlar Silverlight ile Yayında
Olimpiyat heyecanı Silverlight ile internette, hemen deneyin: http://www.nbcolympics.com/

Etiketler: Silverlight,

Kategori :Bilişim
@09:54, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (1) - Yorum Yaz


07.08.2008

Popfly ile Olimpiyatlar Başladıolimpic

Olimpiyat oyunlarına katılmak için Pekin'e gitme şansınız olmadıysa Popfly size Silverlight altyapısı ile hazırlanmış olimpiyat oyunlarını oynama şansını veriyor.

silverlight    popflylogo

Aşağıdaki kategorilerde atletizmden haltere Altın Madalya için yarışabilirsiniz.

clip_image003 clip_image002
14 Olimpiyat meşalesini  yakmaya çalışın, oynamak için:
http://popfly.com/users/team/light%20the%20torches
clip_image003[4] clip_image002[4]
FUTBOOOL!!!
Ülkeni seç ve oynamaya başla, oynamak için:
http://popfly.com/users/team/soccer 
clip_image006 clip_image005 
100 metre engelli koşu!, oynamak için :
http://popfly.com/users/team/track%20and%20field
clip_image009 clip_image008 
Okçuluk, oynamak için: http://popfly.com/users/team/archery
clip_image012 clip_image011 
Yüksek Atlama , ama biraz farklı bu kez roket tavuğun sıçarmasına yardımcı olacaksınız :)Oynamak için: http://popfly.com/users/team/long%20jump
clip_image015 clip_image014 
Halter, dikkatli olun zorlandıkça karakterinizin yüzü giderek kızarıyor, oynamak için :
http://popfly.com/users/team/weightlifting
clip_image018 clip_image017 
Boks! oynamak için :http://popfly.com/users/team/boxing
clip_image021 clip_image019 
Oturduğunuz yerden kalkmadan jimnastik, oynamak için:
http://www.popfly.com/users/Team/Gymnastics
clip_image025 clip_image023 
Dalarak hedefe vurmaya çalışın - ( göründüğünden zor ), oynamak için:
http://www.popfly.com/users/Team/Diving
clip_image029 clip_image027 
Takım arkadaşlarınızla senkronize yüzmelisiniz, oynamak için: http://www.popfly.com/users/Team/Synchronized%20Swimming

Etiketler: Popfly, Silverlight, Olimpiyat,

Kategori :Bilişim
@09:38, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (0) - Yorum Yaz


21.07.2008

Line Rider ile Kayak Zamanı
Line Rider Silverlight ile gelişirilmiş bir oyun, ama inanılmaz keyifli. Kızak için kayak pistini çiziyorsunuz sonrasında çalıştırıp sonucu görüyorsunuz, hatta kaydetmeniz ve üzerine bunu video paylaşım siteleri aracılığıyla yaygınlaştırmanız mümkün. Siteye girdiğinizde mutlaka videolar kısmını ziyaret edin, kimlerin neler yaptığına şaşıracaksınız. Linerider oyunu Eylül 2006'da yayınlandığı tarihten bu yana internet üzerinden en fazla oynanan oyunlardan birisi oldu.

Bu oyunu pazarlama amaçlı olarak McDonald's kullanıyor aktif olarak, siteye girdiğinizde bununla ilgili reklamları görebilirsiniz. Bakalım Türkiye'de buna benzer ilk servisi kim vermeye başlayacak, emin olun iyi bir viral pazarlama örneği olacaktır benden söylemesi.

Etiketler: Line Rider, Silverlight, Oyun Geliştirme, Pazarlama,

Kategori :Bilişim
@11:59, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (1) - Yorum Yaz


19.07.2008

DeepZoom Obama
Büyük Resim için Tıklayınız www.deepzoomobama.com : Sitedeki Obama resmine tıklayın ve gördüğünüz resmin aslında hangi fotoğraflardan oluştuğuna şahitlik edin. Silverlight 2.0 ile gelen yeni özelliklerden birisi olan DeepZoom gerçekten ilginç projeler ortaya çıkmasını sağlıyor, bunlardan birisi de www.deepzoomobama.com oldu. Bu sitede sanki Obama’nın fotoğrafını görüyorsunuz ama resme tıkladıkça aslında gördüğünüz resmin binlerce farklı resimden oluşan bir resim olduğunu anlıyorsunuz, wow!. DeepZoom teknolojisi internet üzerinde gösterilmesi zor olabilecek çok büyük çözünürlükteki resimleri alıp o anda ekranda görebileceğiniz kadarını netleştirerek gösteriyor, teknik olarak bunu da resimleri parçalara ayırarak ve farklı çözünürlüklerde kaydederek yapıyor, böylelikle bir son kullanıcı rahatlıkla 2-3 GB’lık resimleri bile tek bir ekranda görüntüleyebiliyor. Özellikle HD Fotoğraflar ile birlikte bu teknoloji çok değerli bir yatırıma dönüşecek.

Etiketler: Silverlight 2.0, DeepZoom, Obama,

Kategori :Bilişim
@12:34, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (1) - Yorum Yaz


17.07.2008

INETA Summer Hit 2008
Kayıt için Tıklayınız

INETA Türkiye çok güzel bir etkinlikle yaz aylarının da bilişim dolu, paylaşım dolu geçmesi için çalışmaya devam ediyor. Bu yıl ilki Yıldız Teknik Üniversitesi'nde yapılacak olan INETA Summer Hit etkinliği birçok önemli konunun MVP ve MSP'ler tarafından anlatıldığı çok değerli bir etkinlik. İlk gün Silverlight 2.0 ile sıcak bir giriş yapıltıktan sonra yemek sonrası "Yazılım Dünyası Nereye?" konulu bir sohbet paneli olacak. Bu panele sektörden uzmanlar katılacak. Öğleden sonra ise Team Foundation Server sunumu var. 3 Ağustos Pazar günü ise Internet Explorer 8.0 yenilikleri ile başlanacak. Yakın zamanda Beta 2 sonrasında da tam sürümü ile IE 8.0'in çok ilginç yenilikleri var. Sonrasında bir Web 3.0 vizyonerlik sunumu ve Web Client Software Factory konusunu incelenecek. Son olarak LINQ'in hem C# hem VB kısmına göz atarak iki güzel günü bitmiş olacak.

İsteyenler aktivitelere laptopları ile gelebilirler. Hem anlatılanları denemek hem de kullanılan uygulamaları hemen konuşmacılardan almak için hoş bir seçenek olacaktır. Lütfen kayıt olmayı unutmayın, Yıldız Teknik Üniversitesi'ndeki aktiviteye girişte isimleriniz kontrol edilecektir.

Aktiviteyi düzenleyen INETA'ya, dolayısıyla Daron Yöndem'e; aktivitenin organizasyonunda INETA'ya yardımlarından dolayı sevgili Ali Rıza Babaoğlan ve Oğuz Yılmaz'a teşekkür ediyoruz.

Kayıt için adres: http://tinyurl.com/inetasummerhit

Etiketler: INETA Summet Hit, INETA, Silverlight 2.0, IE 8.0,

Kategori :Seminerler
@15:03, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (2) - Yorum Yaz


Nuri Cankaya's English Blog on Channel 10