Mehmet Nuri ÇANKAYA
           

 

 Mehmet Nuri ÇANKAYA Blog          

25.01.2010

Daha Orijinal Nasıl Olunur?
Yeni bir pazarlama kampanyası başlattık “Daha Orijinal Nasıl Olunur?”. Yaptığımız araştırmalarda şunu gördük, birçok bilgisayar kullanıcısı bilgisayarıyla gelen Windows işletim sisteminin orijinal olup olmadığını bilmiyor, oysa bunu ayırt etmek için her bilgisayarın altına yapıştırılmış olan bir Microsoft bandrolü mevcut. Teknik adı COA (Certification of Authenticity) adını verdiğimiz bu bandrol sayesinde orijinal Windows kullanıp kullanmadığınızı kolayca ayırt edebiliyorsunuz. İşte biz de bu konuda bir bilgilendirme kampanyası olarak hem online hem de offline mecrayı içine alan oldukça kapsamlı bir çalışma gerçekleştirdik. Gazete, dergi gibi basılı mecralar, billboard, raket gibi outdoor mecraları, internet, radyo ve viral gibi birçok pazarlama bileşenini kullanan bu kampanyanın en büyük özelliği Türkiye’de yapılmaya kolay kolay cesaret edilemeyen satış odaklı olmayan bir bilgilendirme için bu kadar büyük bir kampanya tasarlamaktı.

Özellikle radyo spotlarımızın uyandırdığı ilgi çok yüksek oldu, bu sebeple dijital pazarlamayı varolan diğer pazarlama bileşenleriyle entegre etmenin ortaya çok daha yüksek başarım oranları getirdiğini görmüş olduk. Dijital pazarlamaya farklı bakış açıları olması gerektiğine dair güzel bir örnek olduğunu düşünüyorum bu kampanyanın.

Büyük Resim için Tıklayınız Büyük Resim için Tıklayınız
Büyük Resim için Tıklayınız Büyük Resim için Tıklayınız

Ayrıca Radyo spotları da farklı bir reklam yaklaşımıyla hazırlandı, akılda kalıcılık ve mesajın yerine ulaşması için kullanılan bu teknik aldığımız geri bildirimlere göre çok beğenildi. Benim gibi dijital pazarlamaya inanan biri için bile radyonun hala önemli bir mecra olduğunu ve dijital pazarlamayla yanyana kullanılması gerektiği örnekle kanıtlanmış oldu. Aşağıdaki linklerden MP3 olarak radyo spotlarını indirebilirsiniz.

. Baba Radyo Spotunu indirmek için tıklayınız »
. İkoncanRadyo Spotunu indirmek için tıklayınız »
. ÖğrenciRadyo Spotunu indirmek için tıklayınız »
. Öğretmen Radyo Spotunu indirmek için tıklayınız »

Etiketler: Pazarlama, Dijital Pazarlama, Orijinal,

Kategori :Bilişim
@10:18, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (0) - Yorum Yaz


Nuri Cankaya's English Blog on Channel 10