Mehmet Nuri ÇANKAYA
           

 

 Mehmet Nuri ÇANKAYA Blog          

19.01.2011

Seçim 2.0: Obama ve Sosyal Medya
Case Study için Tıklayınız Obama üzerine Stanford Graduate School of Business’da hazırlanan vaka çalışmasını (case) paylaşmak istiyorum. Yaklaşan seçimlerle birlikte Sosyal Medya şirketlerinin de politikacıları ve partileri sosyal medyaya daha fazla yatırım yapmaya dair çabaları artıyor. Bu sebeple sizlerle, dijital pazarlamanın olmazsa olmaz bileşenlerinden sosyal medya pazarlaması konusunda çok başarılı olan bir çalışmayı paylaşmak istedim: Barack Obama’nın Amerikan başkanlık seçimlerinde sosyal medyayı ve teknolojiyi nasıl kullandı?
Barack Obama ve John McCain arasında yaşanan yoğun seçim yarışı sosyal medyada da gerçekleşti ama bu yarışı açık ara Obama kazandı. Bunu verdiğim tüm workshop’larda ve katıldığım konferanslarda örneklemeye çalışıyorum. Türkiye sosyal medya kullanımında kendi kategorisinde lider bir ülke, bu güç eğer çok doğru kullanılırsa seçimlerde çok başarılı sonuçlar çıkacağı ortada. Özellikle Facebook, MSN, Twitter mecralarına odaklanan büyük çaplı projeler beklemek lazım, çünkü bu üç mecra çoğunluğu temsil ediyor ve yapılacak çalışmalarda büyük etki yaratmak mümkün. Başarılı örnekler çıktıkça bunları blogum üzerinden sizlerle paylaşacağım.

  Bahsetmiş olduğum Stanford Obama Case’ni ulaşmak için tıklayınız... (4,5 MB)

Bu dokumanı özellikle seçimlere hazırlanan dijital ajansların çok dikkatlice incelemesini tavsiye ediyorum. Şimdiden seçim yarışında sizlere de başarılar.

Etiketler: Web 2.0, Obama, Seçim 2.0,

Kategori :Bilişim
@13:53, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (3) - Yorum Yaz


03.02.2009

Obama ve Photosynth
Büyük Resim için Tıklayınız ABD’nin 44. Başkanı Barack Obama yemin töreninde çekilen binlerce fotoğraf Photosynth teknolojisi sayesinde biraraya getirildi, bu konuda CNN ile yapılan işnbirliğiyle “The Moment” başlıklı proje kapsamında şuana kadar 3 milyonun üzerindeki kişi tarafından izlendi.

http://cnn.com/themoment
Obama’nın yemin töreninde kimler vardı konusunu incelemek, o atmosferi yeniden yaşamak için güzel bir araç olan Photosynth bu kullanımı sayesinde bir grubun aynı anda çektiği fotoğrafları birleştirme özelliği olduğunu da kanıtladı. Bu benim aklıma yeni birçok dijital pazarlama fikri getiriyor, eminim sizin de aklınızda hemen örnekler canlanmıştır.

Hepinizin hatırlayacağı gibi Photosynth dünya lansmanı için Kültür Bakanlığı ile birlikte goturkey.com için bir çalışma yapmış ve dünya lansmanında Türkiye olarak yer almıştık. Bu vesileyle Photosynth Türkiye topluluğu linkini yeniden paylaşayım: www.photosynthtr.com

Etiketler: Photosynth, Dijital Pazarlama, Barack Obama, Web 2.0,

Kategori :Bilişim
@11:34, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (2) - Yorum Yaz


19.07.2008

DeepZoom Obama
Büyük Resim için Tıklayınız www.deepzoomobama.com : Sitedeki Obama resmine tıklayın ve gördüğünüz resmin aslında hangi fotoğraflardan oluştuğuna şahitlik edin. Silverlight 2.0 ile gelen yeni özelliklerden birisi olan DeepZoom gerçekten ilginç projeler ortaya çıkmasını sağlıyor, bunlardan birisi de www.deepzoomobama.com oldu. Bu sitede sanki Obama’nın fotoğrafını görüyorsunuz ama resme tıkladıkça aslında gördüğünüz resmin binlerce farklı resimden oluşan bir resim olduğunu anlıyorsunuz, wow!. DeepZoom teknolojisi internet üzerinde gösterilmesi zor olabilecek çok büyük çözünürlükteki resimleri alıp o anda ekranda görebileceğiniz kadarını netleştirerek gösteriyor, teknik olarak bunu da resimleri parçalara ayırarak ve farklı çözünürlüklerde kaydederek yapıyor, böylelikle bir son kullanıcı rahatlıkla 2-3 GB’lık resimleri bile tek bir ekranda görüntüleyebiliyor. Özellikle HD Fotoğraflar ile birlikte bu teknoloji çok değerli bir yatırıma dönüşecek.

Etiketler: Silverlight 2.0, DeepZoom, Obama,

Kategori :Bilişim
@12:34, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (1) - Yorum Yaz


Nuri Cankaya's English Blog on Channel 10