Mehmet Nuri ÇANKAYA
           

 

 Mehmet Nuri ÇANKAYA Blog          

31.03.2011

Yeni Kitabımız “Her Şey Çıplak” çıktı
Her Şey Çıplak Sizlerle yine güzel bir haberi paylaşmak istiyorum. Gartner’dan Halil Aksu ve SAP’den Uğur Candan ile birlikte yazdığımız Web 3.0 konusunda en kapsamlı kaynak olan ve adını “Her Şey Çıplak” koyduğumuz kitabımız çıktı.

Kitabı Satın Almak için: http://www.idefix.com/kitap/her-sey-ciplak-halil-aksu/tanim.asp?sid=TOWN0KAOT4KP0PPP8P0C
Kitabın Web Sitesi: www.herseyciplak.com


Kitabın Hikayesi

Aslında kitap fikri geçtiğimiz yıl benim konuşmacı olarak katıldığım Webrazzi Gündem toplantılarından Web 3.0 konulu olanında ortaya çıktı, tüm gün sunumları dinledikten sonra Halil ile Taksim’deki bir restorantta yemek yedik ve henüz dünyada Web 3.0’ın net bir tanımının olmayışına şaşırdık. Bu durumda, neden biz yazmıyoruz dedik ve kitap fikri ortaya çıktı. Konuyu 3 farklı başlıkta inceleme kararı aldık; Sosyolojik, Ekonomik ve Teknolojik. Sektörün önemli isimlerinden SAP’in COO’su Uğur Candan, Gartner’ın yönetici ortaklarından Halil Aksu ve ben biraraya geldik ve Web 3.0’ı tanımlamaya başladık. Konu başlıkları parça parça ortaya çıktı ve müthiş bir benzetme bulduk: Katı-Sıvı-Gaz. Maddenin hallerini Web’e uyarladık ve Web 1.0 katı, Web 2.0 sıvı ve Web 3.0 gaz haliydi. Web 3.0 internetin her zaman heryerden her cihazdan erişileceği bir dünya olacaktı, yani gaz gibi görünmez ama hayatın bir parçası. Kitap bizlerde de büyük bir heyecan uyandırmaya, konuya çok daha derinlemesine vakit ayırmamıza neden oldu ve ortaya sadece Web 3.0 değil bence teknoloji ve bilişim sektörünün gelecek 20 yılını anlatan bir kitap çıktı. Özellikle kitabın son bölümü olan Web 3’ün etkileri inanılmaz Futuristik oldu, bunların gerçekleşeceğini şimdiden bilmek birçok girişimci için bulunmaz bir kaynak oluşturdu diye düşünüyorum. Kitap biter bitmez Kapital Yayınevi ile paylaşıldı ve gerekli düzenlemeler sonrası kitap Mart 2011 okuyuculara kavuştu. Böylece 9 ay süren yoğun çalışma “Bilgiyi Paylaştığımız” yepyeni bir kitap ile neticelenmiş oldu. Kitap fiziksel olarak 24 Mart 2011’de Dubai’de elime geçtiğimde içimde yaşadığım duyguları anlatmam mümkün değil...

Kitabının İsminin Hikayesi

Kitap adı için yazarlar olarak hep Web 3.0 diye devam ettik kendi aramızda, kitap bitti ve Kapital Yayınevi’nden değerli Yankı Enki kitabı okumaya başladı. Kitabı yazarken hedef kitmenizi çok geniş tutmaya çalışmıştık, içerik hiç teknik olmayacak sokaktaki insan kitabı okuduğunda internetin geleceğinden haberdar olabilecekti. Kapital Medya ekibi ile kitap için biraraya geldiğimizde değerli Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan kitabın ismi konusunda bir çalışma yapmamız gerektiğini, bu kitabın içerik olarak herkese hitap ettiğini eğer isim olarak Web 3.0 koyarsak çok teknolojik bir kitap olarak algılanacağını belirtti. Bu fikre kesinlikle katıldık ve kitap ismi için yoğun bir çalışma başlattık. Kitap yayın koordinatörü Tuba Yılmaz’ın ve kitabın editörü Yankı Enki’nin değerli görüşleriyle kitap içerisinde sıkça bahsedilen “Her Şey Çıplak” başlığından yola çıkarak kitabın ismini koymuş olduk.

Kitabın İçeriği

Kitap 3 bölümden oluşuyor:

Birinci bölümde Web 3’ün çıkmasına etki eden “Trendler” başlığını anlatıyoruz. Bunun içerisinde yaşam kalitesi, bilgi bazlı rekabet ve kullanım kolaylığı başlıkları yer alıyor. İç konularda ise mobilite, gömülü sistemler, bulut bilişim, artırılmış gerçeklik, sensörler gibi önemli teknolojik trendler yanında küreselleşme, emtialaşma, yaratıcılık, tekelleşme, şeffaflık, yeşil gibi konular bulunuyor.

İkinci bölümde Web 3’ün tanımını “Web 3 nedir?” başlığında anlatıyoruz. Web 3’ü de birçoklarının yaptığı gibi sadece semantik web olarak değil, tam 9 farklı başlıkta inceliyoruz ve tanımı koyuyoruz. Bunlar Web 3 akıllıdır başlığı altında Anlamsal, Yapay Zeka ve İleriye dönük konuları; Web 3 etkileşimlidir başlığı altında çok boyutluluk, mekan sağdamlığı, cihaz saydamlığı konuları; Web 3 hızlıdır başlığı altında da sınırsız bilişim, sınırsız erişim ve paralelizm konuları.

Son bölümde ise Web 3 sonrasında dünyada neler değişecek konusunu anlattığımız “Etkiler” başlığını anlatıyoruz. Bu bölümde sosyal güç, herkes çıplak, demokrasi ötesi, basamakları sıçramak, kaynak kayması gibi konuları açık topluma emin adımlarla başlığı altında; gelişenler gelişmiş olacak, yeşil sıradan olacak, işlemler küçülüp cebe girecek, kartopu büyüyecek konularını paradigma kayması başlığı altında; bilgi mühendisliği, malzeme mühendisliği, robot ve genetik konularını da geleceğin meslekleri altında inceliyoruz.

Kapanış kısmında ise Bankacılık 3.0, Medya 3.0, Telekom 3.0, Perakendecilik 3.0, Pazarlama 3.0 gibi sıcak konuları anlatarak kitabı bitiriyoruz.

Ve tabiki Teşekkürler...

Bir kitabın ortaya çıkışı gerçekten fedakarlıklar gerektiriyor bu sebeple öncelikle bu kitap için akşamları zaman ayırdığımızda bizlere destek olan eş ve ailelerimize teşekkürü bir borç biliyorum.

Arda Kutsal; eğer Web 3.0 etkinliği olmasaydı bu kitap olmayacaktı, güzel etkinlikler ve girişimler için teşekkürler Arda.
Eren Caner; kitabın ana hatlarının oluştuğu workshoplarımızda verdiği yoğun destek için teşekkürler, Eren Caner de bu kitabın önemli bir parçası.
İbrahim Özdemir; sektörün en başarılı yayınlarından biri olan DigitalAge’in kitap boyutunda da önemli içerikler oluşmasını sağlayan ve bu kitabın ortaya çıkmasında Kapital medya ile olan tüm süreçte her türlü desteğini esirgemeyen değerli dostum İbrahim’e çok teşekkürler.
Pelin Özkan; kitaba olan inancı ve yönetici olarak desteği için, kitabın isimini hep birlikte koyduğumuz workshop çok başarılıydı gerçekten, çok teşekkürler.
Yankı Enki; çok kısa bir zaman zarfında kitabı inceleyip, kitabı herkesin okuyabileceği bir hale getirdiği için çok teşekkürler.
Tuba Yılmaz; sürecin başından bu yana kitabın çıkışı için ortaya koyduğu destek ve ortaya çıkan mükemmel pazarlama planı için çok teşekkürler.
Sizler; son yıllarda katıldığım tüm etkinliklerde Web 3.0 konusunda sunumlar yaptım ve gelen talep bu konuda bir kaynağın olmasıydı ve işte Mart 2011 ayı itibariyle sizlerin istemiş olduğu kaynak Halil Aksu ve Uğur Candan ve benim yazmış olduğum kitap olarak ortaya çıktı. Bu yüzden sizlere de teşekkürler...

Son olarak; Facebook üzerinden Yorumlarınızı Bekliyoruz...

Biraz uzun bir blog yazısı oldu ama son olarak belirtmek istediğim bu kitabı satınalıp okuyan kişiler fikirlerini paylaşabilirlerse çok sevinirim. Bunun için kitabın facebook grubuna üye olmanız yeterli:

Her Şey Çıplak Her Şey Çıplak Facebook Grubu: http://www.facebook.com/#!/home.php?sk=group_205317112830548

Kitabı Satın Almak için: http://www.idefix.com/kitap/her-sey-ciplak-halil-aksu/tanim.asp?sid=TOWN0KAOT4KP0PPP8P0C
Kitabın Web Sitesi: www.herseyciplak.com

Etiketler: Web 3 Kitap, Web 3.0, Her Şey Çıplak,

Kategori :Önemli Duyurular
@14:56, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (2) - Yorum Yaz


15.11.2009

Kitap Önerisi : "YOL"
Ayça ve Levent Kirişçioğlu’nun yelkenleri “Yol” ile yapmış oldukları 2 yıl 7 ay süren dünya seyahatlerini anlatan bu kitap bence herkes için bir başucu kitabı. Kitabın çok ciddi bir sorunu var, sizi uykusuz bırakıyor :) Saatlerce okumak istiyorsunuz, son aylarda çoğu gece saat iki olduğunu farketsem de içimden diyorum ki bir sonraki limana gelsinler kitabı bırakacağım :) Tebrikler Ayça Kirişçioğlu, bu kadar içten bu kadar akıcı bu kadar güncel bir kitap yazmak ve bu kitabı yazmak için bunca zaman ayırmak hiç kolay değil, tebrikler. Şuana kadar birkaç kitap yazmış bir kişi olarak bu işin ne kadar özveri gerektirdiğini iyi biliyorum, ama ortaya çıkan sonuç gerçekten bir anı niteliği taşıyor, hele “Yol” için bunu söylemek gerekirse tek kelimeyle müthiş. Kitabı okurken Ayça ve Levent’in yakın arkadaşları gibi hissediyorsunuz kendinizi, o kadar samimi yazılmış ki anlatamam.
Şimdi yukarıdaki övgüleri okuyanlar diyecekler ki “merak ettik ne yazmışlar bu kadar güzel?” Ayça ve Levent İstanbul’da çalışan gayet kariyer odaklı insanlar iken Levent’in heyecanıyla başlayan Ayça’nın da kitabın sonunda kendine itiraf ettiği çılgın yönü sayesinde İstanbul’da bir tekne alarak başladıkları sonrasında evlerini de satarak Marmaris üzerinden yola çıktıkları ardından Yunanistan, İtalya derken Cebelitarık’a vardıkları, fırtılarlar atlaktıkları, okyanusu geçmenin zorluklarını yaşadıkları, Karayip’lerde korsanlarla mücadeleleri, Panama kanalı maceraları, Yeni Zellanda Maldivler derken Kızıldeniz üzerinden Marmaris’e döndükleri 2 yıl 7 ay süren çılgın bir macera ve bir iç yolculuk. Kitap dünyanın dört bir yanında çektikleri resimlerle daha da okunası hale gelmiş, biraz daha detaylı haritalar da koysalar fena olmazmış ama küçük haritalar da gayet nerede olduklarını size anlatmaya yetiyor.

Kitabı neden bu kadar sevdiğimi şöyle özetlemek anlamlı olur; Sadun Boro ve eşi Oda dünya seyahatlerini 1965’te yaparak 3 yıl süren yolculuklarını Pupa Yelken adlı kitaplarında anlatmışlardı. Ayça’nın da kitapta söylediği gibi bu kitap birçok kişinin yelken sporuyla ilgilenmesine, denizlik konusunda önemli adımlar atılmasına öncü oldu, fakat Pupa Yelken 1965’leri anlatıyor; oysa “Yol” 2009’da ortaya çıkan güncel bir referans. Benim gibi yelken sporuyla hobi olarak ilgilenen birçok kişiyi bile harekete geçiriyor, hayaller kurmasını sağlıyor. Her iki kitabı da okuyun büyük bir ihtimal Ayça ve Levent’in doğal yolculuk anılarını belki de bizlerle yaşıt oldukları için daha da beğeneceksiniz. Sonuç olarak onları yeniden tebrik ediyorum, bence denizciliği çok farklı bir kitleye sevdirecek önemli bir yolculuğu içtenlikte kaleme aldıkları için.

2009 yaz tatilimize çıkmadan önce eşim kitabı satın almıştı, mavi yolculuk boyunca elinden hiç bırakmadı ve sanki Ayça’nın yakın bir arkadaşı oluverdi, akşamları bol bol bana bugün buradalar diye anlattı, sonra kitabı ben aldım ve bitirdim, sonrasında kitap birkaç arkadaşımızı daha dolaştı ve hepimiz 2010 yılında kendimize bol bol yelken ile Ege kıyılarında sehayat planlarımızı yaptık bile :) Ayça ve Levent şuan Marmaris’telermiş, hedefimiz en kısa zamanda onlarla bir haftalık bir yelken yolculuğa çıkmak ve dünya sehayati deneyimlerini ilk ağızdan dinlemek. Yelken sporuyla tanışmak isteyenler için web sitelerini ziyaret etmelerini şiddetle tavsiye ediyorum: www.sailcatamaranturkey.com

Kitabı Online Satın Almak için: İdeefixe

Etiketler: Kitap Önerisi, Yol, Ayça&Levent Kirişçioğlu, Yelken,

Kategori :GeziYorum
@14:17, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (0) - Yorum Yaz


24.03.2009

Internet Explorer 8 Kitabı
Internet Explorer 8 için 20 Mart 2009 günü yapmış olduğumuz lansmanda dağıtmış olduğumuz değerli Daron Yöndem'in yazmış olduğu Internet Explorer 8 kitabını PDF olarak da herkesle paylaşmak istedik. Kitabı aşağıdaki linkten download edebilirsiniz, Daron Yöndem'e yeniden eline sağlık diyorum, tebrikler.

 Internet Explorer 8 Kitabını İndirmek için tıklayın >>
Büyük Resim için Tıklayınız

Etiketler: Internet Explorer 8, Daron Yöndem, Kitap,

Kategori :Bilişim
@18:30, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (0) - Yorum Yaz


25.01.2009

Kitap Önerisi: Sıcak, Düz ve Kalabalık
Thomas L Friedman yine bir başyapıta imza atmış, daha önce yine blogumdan mutlaka okumalısınız olarak belirttiğim “Dünya Düzdür”’ün (Word is Flat) yazarı bu yeni kitabı “Sıcak, Düz ve Kalabalık” (Hot, Flat and Crowded) adlı yeni kitabında da dünyanın geçtiğimiz birkaç yılına dikkat çekerek özellikle küresel ısınma ve artan dünya nüfusuna; sonuç olarak bunların yarattığı yeni dünya düzenine dikkat çekiyor. Benim için bir başucu kitabı olan Peter Drucker da 21.Yüzyıl Yönetim Tartışmaları başlıklı kitabında da artan dünya nüfusu ve ortaya çıkaracağı yeni ekonomi ve yönetim değişiklikleri tartışılıyordu, bu tartışma Sıcak, Düz ve Kalabalık adlı bu kitapta da çarpıcı örneklerle gözönüne seriliyor.

Gelişen ve değişen yeni oyun düzeninde küresel oyuncularla aynı kulvarda koştuğumuz Bilişim alanında geleceğe dair fikir yürütmek isteyen herkesin mutlaka okumasını önerdiğim bu kitapta Türkiye ve Bilişim; teknolojinin yönetime olan etkileri konularında derinlemesine düşenmeye iten örnekler olacak. Henüz sadece İngilizcesi olan kitap umuyorum yakın zamanda Türkçe’ye de çevrilir ve daha büyük bir okuyucu kitlesine kavuşulmuş olur.

Etiketler: Kitap Önerisi, Hot, Flat and Crowded,

Kategori :Yönetim
@11:49, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (0) - Yorum Yaz


Nuri Cankaya's English Blog on Channel 10