Mehmet Nuri ÇANKAYA
           

 

 Mehmet Nuri ÇANKAYA Blog          

20.09.2010

Internet Explorer 9 Değerlendirmeci Kılavuzu
Internet Explorer 9 Logo 15 Eylül 2010 tarihinde duyurduğumuz Internet Explorer 9 için Değerlendirmeci Kılavuzu hazırlandı. Özellikle yazılım geliştiriciler ve teknik uzmanlar için çok faydalı bir dokuman olduğu için sizlerle paylaşmak istedim:

Internet Explorer 9 Değerlendirmeci Kılavuzu için: IE9 Değerlendirmeci Kılavuzu

Internet Explorer 9 Download Etmek İçin tıklayınız...

Etiketler: Internet Explorer 9,

Kategori :Bilişim
@11:00, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (0) - Yorum Yaz


20.09.2010

Internet Explorer 9 Beta Çıktı...
Internet Explorer 9 Logo Merakla beklenen Microsoft’un yeni web tarayıcısı Internet Explorer 9'un Beta versiyonu 15 Eylül 2010'da dünya ile eş zamanlı Türkiye’de kamuoyuna tanıtıldı. Türkçe dahil 33 farklı dil seçeneği ile kullanıcılarla buluşan Internet Explorer 9, bugüne kadar tasarlanmış en hızlı, en yalın ve en güvenilir tarayıcı olma özelliğine sahip.

Internet Explorer 9'un yeni özelliklerini keşfetmek için: http://www.beautyoftheweb.com

Internet Explorer 9 Download Etmek İçin tıklayınız...

Microsoft olarak merakla beklenen yeni web tarayıcısı Internet Explorer 9'un Beta versiyonunu 15 Eylül 2010 tarihi itibarıyla kullanıcıların beğenisine sunduk. Dünya lansmanı ile eş zamanlı olarak Çeşme Solto Otel'de düzenlenen bir basın toplantısı ile IE9 Beta versiyonunu kamuoyuna tanıttık.

Etkinliğinin açılışında bir konuşma yapan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, Microsoft'un Windows ile kişisel bilişimi geniş kitlelere ulaştırdığına dikkat çekerek sözlerine şöyle devam etti:

"Tüm dünyadaki 1.2 milyarı aşan bilgisayar kullanıcısı güne Windows’un “Hoş geldiniz” mesajıyla başlıyor ve her 100 kişiden 59'u Internet Explorer kullanıyor. Türkiye'de ise, 32 milyon kişi Internet’e dokunuyor. Bu 32 milyon kullanıcı, bir başka ifadeyle, '32 milyon farklı istek, beğeni ve ihtiyaç' demektir. Microsoft olarak Internet Explorer’ın ilk versiyonundan bugüne kesintisiz olarak gelişim, beğeni ve bireysel ihtiyaçları karşılama konusunda öncü adımlar attık ve lider olduk. Bugün Internet Explorer 9 ile bu alandaki yaklaşımımızı bir üst seviyeye taşıyoruz. İnternet'te hızı, sadeliği ve güvenliği en üst seviyeye çıkartıyoruz."

Dünya lansmanı San Fransisco'da

San Francisco'da gerçekleşen dünya lansmanında Internet Explorer 9 Beta, duyuruldu. Toplamda 800 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile Internet'in üçte ikisine hakim olan 70 Microsoft işortağı da bu etkinliğe katıldı. Microsoft işortakları arasında Facebook, Myspace, Twitter ve LinkedIn gibi dünyanın en yaygın sosyal ağlar, Amazon ve eBay gibi alışveriş portalları, Wall Street Journal CNN, USA Today, Bing, Orbitz, Flixster, Daily Motion, Photobucket gibi kendi alanında önde gelen siteler, Red Bull, Quicksilver gibi dünya markaları yer alıyor. Etkinlikte ayrıca web tasarımcıları ve geliştiricilerinin yeni, daha güzel bir Internet oluşturmak üzere yaptıkları çalışmalar da kamuoyuna tanıtıldı. Dünyaca ünlü müzik ve multimedya sitesi Dailymotion, Internet Explorer 9 ile birlikte yeni HTML5 Player Beta versiyonunu da kullanıcılarının beğenisine sundu. Bundan böyle Dailymotion kullanıcıları, Internet Explorer 9'un hızlandırılmış grafik özellikleri sayesinde çok daha zengin bir Internet deneyimi elde edecekler.

Türkiye’de IE9 ile gelen teknolojileri ilk uygulayan siteler

Türkiye’de de Mackolik ve NTVMSNBC, Internet Explorer 9 ile gelen teknolojileri uygulayan ilk siteler oldu. Her iki web sitesi de IE9 ve Windows 7’nin entegrasyonu ile sağlanan görev çubuğu özelleştirmelerini uyguluyorlar.

IE9 web tabanlı uygulamalarda sınırları zorluyor

Internet Explorer 9, Windows 7’nin gelişmiş özelliklerinden faydalanarak kullanıcıların önem verdiği uygulamaları ve web sitelerini öne çıkartırken, kullanıcılara hızlı, yalın ve güvenilir bir Internet deneyimi sağlıyor. Web üzerinde yazılım geliştirenler, Internet Explorer 9'un HTML5 gibi günümüz standartlarını destekleyen özellikleri sayesinde, modern PC'lerin tüm teknolojilerinden en üst seviyede faydalanacak ve çok daha kapsamlı ve zengin web uygulamalarını hayata geçirebilecekler.

IE8’den 11 kat daha hızlı

Sınırları zorlayan ve kullanıcılara bir Internet tarayıcısından çok daha fazlasını sunan Internet Explorer 9 sayesinde yazılım geliştiriciler ve tasarımcılar, çok daha zengin ve kapsamlı bir deneyim yaşamak üzere Internet’in renkli dünyasına adım atacaklar.

Microsoft’un merakla beklenen Web tarayıcısı Internet Explorer 9, modern PC donanımlarının kullanıcılara sunduğu gücü ve özellikleri mümkün olan en üst seviyede hayata geçirebilmelerine olanak sağlıyor. Dünya lansmanında Internet Explorer 9’un yüksek performansının baş mimarı olarak değerlendirilen ve Chakra adı verilen yeni yazılım motoru da kamuoyuna tanıtıldı. Çok çekirdekli işlemcileri kullanarak önemli bir performans kazancı elde eden Chakra sayesinde IE9 bir önceki versiyonu IE8’den 11 kat daha hızlı.

IE9 bilgisayarınızın gizli gücünü ortaya çıkartıyor

Internet Explorer 9, aynı zamanda Grafik İşlem Birimi'ni kullanarak grafik işlemlerinin çoğunu CPU yerine GPU ile yapmak suretiyle tamamen donanım ile hızlandırılan ilk web tarayıcısı olma özelliğine sahip. Kısaca IE9 PC'nin, web tarayıcılarının önceden faydalanamadığı, %90'lık gücünü ortaya çıkarıyor.

Windows 7 ile birlikte gelen özellikler IE9 ile hayata geçiyor

Internet Explorer 9 ziyaret edilen siteleri daha canlı kılmak üzere görüntüleme alanı genişletilmiş uygulamalara önem veriyor. Tarayıcı penceresinde daha az uygulama bulunuyor. Buna karşılık kullanıcılar en sık kullandıkları uygulamaları araç çubuğundan kolayca seçebiliyor.

Windows 7'nin yalın ve akıllı tasarım temalarından esinlenen özellikleri sayesinde çevrimiçi hız ciddi oranda artıyor.

Pinlenebilen Web Siteleri (Pinned sites): Bu özellik sayesinde kullanıcılar favori sitelerine Windows 7 görev çubuğundan (taskbar) doğrudan ulaşabiliyor. "Pinned sites" özelliği kullanıcıların önem verdikleri içeriklere kolay ve hızlı bir şekilde erişmelerini sağlıyor.

Jump List: Windows 7 görev çubuğuna pinlenmiş olan web siteleri birer Windows uygulaması gibi davranmaktalar. Windows programlarının sahip olduğu Jump List özelliği sayesinde web sitelerinin sunduğu servislere tek adımda erişmek mümkün olacak.

Geliştirilmiş Sekmeler: Internet Explorer 9'un "Yeni Sekme" sayfasına yapılan yenilikler bir sayfanın kenara ayrılmasını sağlayarak Internet alışverişi sırasında karşılaştırma yapılmasını veya haberler okunurken video izlenmesini mümkün kılıyor.

En güvenilir web tarayıcısı Internet Explorer 9

Sunduğu yüksek güvenlik ve gizlilik özellikleri ile kullanıcıların webde güvenliğini sağlayan Internet Explorer 9, Yükleme Yöneticisi (Download Manager) özelliği sayesinde Internet'ten indirilen içerikler için en üst seviyede güvenlik sunuyor. Güvenilirlik Özellikleri (Reliability Features) ise otomatik arıza durumunda bilgilerin kaybolmasını engelliyor, web sitesi düzgün çalışmıyor olsa dahi taramaya devam edilebiliyor. Performans Eklentisi Danışmanı (Add-on Performance Advisor) özelliği, eklentilerin tarama sırasında sistemi yavaşlatması durumunda kullanıcıyı uyararak gereksiz eklentilerin devre dışı kalması konusunda onlara alternatif sunuyor.

Internet Explorer 9 ile farklı tarayıcılarda bozulan görüntü sorunun çözülüyor

Internet Explorer 9'un HTML5, SVG, CSS3 ve diğer modern web standartları için desteği bulunuyor. Yeni özellikleri sayesinde yazılım geliştiriciler tek bir markup yazarak bunun bütün modern web tarayıcılarında aynı gözükeceğine emin olabiliyor. Internet Explorer 9 web üzerinde yazılım geliştirenlere iweb standartları konusunda büyük bir destek sağlıyor. Internet Explorer 9 ile Internet'in Güzelliğini Keşfedin

Internet Explorer 9, kullanıcıların Internet'ten beklediklerini mükemmel olarak karşılayacak ve modern donanımlar yoluyla Internet alışkanlıklarını değiştirecek özellikler ile birlikte geliyor. Microsoft, Windows ve Internet Explorer 9 yardımıyla tarayıcıların rolünü yeniden değerlendiriyor. Kullanıcıların Internet deneyimlerinin, en sevdikleri PC uygulamaları kadar aşina olmasını sağlayarak daha güzel, daha kapsamlı ve daha merak uyandıran Internet deneyimi sunuyor. Internet'in daha hızlı, sade ve güvenli olmasını sağlıyor.

Etiketler: Internet Explorer 9,

Kategori :Bilişim
@10:00, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (0) - Yorum Yaz


18.05.2010

Internet Explorer 8 Netbook Kampanyası
Tıklayınız Internet Explorer 8 Netbook kampanyamız yeniden başladı!

14-31 Mayıs 2010 tarihleri arasında www.internetexplorer8kazandiriyor.com' a girin ve özel toolbarını yükleyin, sitelerde gezerek puanlar toplayın. Gün sonunda en yüksek puanı toplayan ilk 3 kişiden biri olun, bedava netbooklardan birini yakalayın.

Etiketler: Internet Explorer 8, Netbook,

Kategori :Bilişim
@17:22, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (0) - Yorum Yaz


19.02.2010

Futbol Heyecanı ve Internet Explorer 8
ÇİM SAHALARIN HEYECANINI INTERNET EXPLORER 8 İLE YAŞAYIN

Kullanıcılara İnternet’te güvenli sörf yapmanın keyfini sunan Internet Explorer 8’in taraftarlara bir sürprizi var. Futbolun üç büyükleri Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray’ın taraftarları, bundan sonra günün her dakikası, futbol heyecanını yaşayacak.

Internet Explorer 8 web tarayıcılarını kendi takımlarının renklerine göre kişiselleştirebilen futbolseverler web arama motoru, tarayıcı arka planı, bilgisayar ekran koruması vb. gibi daha birçok uygulamayla, İnternet deneyimlerine çim sahaların heyecanını katacak.

Internet Explorer 8 Logo
Sunduğu yenilikçi yazılımlarla bireylerin ve kurumların potansiyellerini hayata geçirmeyi hedefleyen Microsoft, güvenli ve hızlı İnternet erişimi sağlayan web tarayıcısı Internet Explorer 8 ile bu kez taraftarlara kesintisiz futbol heyecanı yaşatmaya hazırlanıyor. Microsoft Türkiye iş ortakları Mackolik ve Sporx tarafından geliştirilen Internet Explorer 8 Taraftar Paketi ile Internet Explorer 8 şimdi üç büyüklerin taraftarları için vazgeçilmez bir haber ve bilgi kaynağı haline geliyor.

Futbol severler , www.sporx.com ve www.mackolik.com web adreslerinden bilgisayara yüklenen IE8 Taraftar Paketi yazılımı sayesinde kendi takımlarıyla ilgili bütün gelişmeleri kaçırmadan izleyebilmelerini sağlayacak. Bu yazılımla taraftarlar, futbol heyecanını daha yoğun yaşayabilmek için Internet Explorer 8’i istedikleri gibi özelleştirebiliyor, kendi renklerini ve logolarını IE8’e ekleyebiliyorlar.

Her taraftar kendi renkleriyle Internet Explorer 8 arayüzünü oluştururken, günümüzde en çok hit alan iki spor sitesi Mackolik ve Sporx, düzenli olarak güncellenen haberleriyle IE8 kullanıcılarına kesintisiz bir lig heyecanı yaşatacak. Bu iki spor sitesi, aynı zamanda haber ve istatistik akışıyla IE8 kullanıcısı taraftarları sürekli güncel tutacak.

Internet Explorer 8’in web dilimleri (Web Slices) ve RSS bilgi besleme özelliklerini değerlendiren Mackolik ve Sporx, fikstür bilgileri ve oyuncu transferleri gibi son gelişmeleri Microsoft teknolojilerini kullanarak sıcağı sıcağına kullanıcıya yansıtacak. Bu arada yeni nesil arama motoru Bing ile yapılan aramalarda taraftarlar, gönül verdikleri renklerin sahalardaki performansını ayrıntılı olarak izleyebilecekler.

Taraftarların kendi sevdikleri futbol karelerini şimdi bilgisayarlarında istedikleri gibi kullanabilmeleri için çok fazla seçenek bulunuyor. Windows masaüstü duvar kağıdı, ekran korumasının görüntüsü veya IE8 arka planı, sevilen futbolcu ve maç karelerinden heyecanlı sahnelere ev sahipliği yapacak. Microsoft’un yeni nesil arama motoru Bing de özelleştirmelerden payını aldı. Bing arama motoru taraftarın merak ettiği konuları ve görselleri anında ekrana yansıtarak tribünlerin heyecanını şimdi taraftarın ayağına getiriyor.

SPORX Linkleri:
http://www.karakartal.com/_ie8/
http://www.webaslan.com/_ie8/
http://www.superfb.com/_ie8/

Mackolik Linkleri:
http://download.mackolik.com/Microsoft/Besiktas.htm
http://download.mackolik.com/Microsoft/Fenerbahce.htm
http://download.mackolik.com/Microsoft/Galatasaray.htm

Etiketler: Internet Explorer 8,

Kategori :Bilişim
@21:26, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (1) - Yorum Yaz


28.12.2009

Internet Explorer 8 Kazandırıyor
Internet Explorer 8 kullanan ve “Yılbaşı Özel Araç Çubuğu”nu yükleyerek gün içerisinde en çok site ziyaret eden 1 kişi Windows 7 yüklü Netbook kazanacak. 25-31 Aralık 2009 tarihleri arasında 7 gün devam edecek bu kampanyayı kaçırmayın, yeni yıla yeni bir netbook ile girin.

Detaylı Bilgi :

www.internetexplorer8kazandiriyor.com

Etiketler: Internet Explorer 8,

Kategori :Bilişim
@00:00, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (2) - Yorum Yaz


24.03.2009

Internet Explorer 8 Kitabı
Internet Explorer 8 için 20 Mart 2009 günü yapmış olduğumuz lansmanda dağıtmış olduğumuz değerli Daron Yöndem'in yazmış olduğu Internet Explorer 8 kitabını PDF olarak da herkesle paylaşmak istedik. Kitabı aşağıdaki linkten download edebilirsiniz, Daron Yöndem'e yeniden eline sağlık diyorum, tebrikler.

 Internet Explorer 8 Kitabını İndirmek için tıklayın >>
Büyük Resim için Tıklayınız

Etiketler: Internet Explorer 8, Daron Yöndem, Kitap,

Kategori :Bilişim
@18:30, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (0) - Yorum Yaz


17.12.2008

Internet Explorer Güvenlik Yaması Hazır
İNTERNET KORSANLARININ SALDIRISINA GEÇİT VERİLMEDİ

Yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte İnternet’te artan yılbaşı alışveriş trafiği, Avrupa’nın bazı ülkelerinde korsanları harekete geçirdi. Dünyanın bir numaralı web tarayıcısı Internet Explorer’ı hedef alan saldırılar, rekor sayılabilecek kadar kısa bir süre içinde Microsoft uzmanları tarafından yazılan yeni güvenlik güncellemesiyle durduruldu. Windows Otomatik Güncelleme sayesinde kullanıcılar ek bir çaba göstermeksizin bu güvenlik güncellemesini otomatik olarak yükleyebilirler.

Güvenlik güncellemesini http://windowsupdate.microsoft.com adresinden indirmek mümkün.

Benzer tehditleri sürekli izleyen Microsoft Güvenlik Merkezi uzmanları yeni güvenlik güncellemelerini en hızlı şekilde geliştirebildiklerini kanıtladılar. Yapılan yeni güvenlik güncellemesi İnternet Explorer’a yönelik bu saldırıyı tamamen engelledi.

Son yıllarda bireysel ve kurumsal çerçevede güvenliğe önemli boyutta yatırımlar yapan Microsoft, dünya çapındaki iş ortaklarıyla bu amaca yönelik olarak Microsoft Aktif Koruma Programı’nı ve Microsoft Güvenlik İşbirliği’ni oluşturdu. Microsoft iş ortaklarıyla birlikte bu program çerçevesinde İnternet’te ortaya çıkan tüm güvenlik sorunlarını izleyerek raporluyor; bu sorunlara yönelik önlemleri kapsayan güvenlik güncellemelerini Microsoft Güvenlik İşbirliği kapsamında bütün iş ortaklarına ve müşterilerine anında duyuruyor.

Windows’unuz güncel mi?

Microsoft güvenlik güncellemesini henüz yüklememiş olan müşterilerilerimize önemli bir uyarıda bulunuyoruz; tüm Microsoft kullanıcılara bilgisayarlarını Windows Güncellemelerini alacak şekilde ayarlamalarını ve Microsoft sunduğu tüm güncellemeleri ve yamaları mutlaka yüklemelerini tavsiye ediyoruz.

Bilgisayar kullanıcılarının önemli bir kısmı Windows Güncelleme’yi otomatik ayarlarla kullanırken, bazı kullanıcılar bu güncellemeleri kendi istedikleri zaman almayı tercih edebiliyorlar. Ancak İnternet’te e-ticaret işlemlerinin arttığı böyle dönemlerde ortaya çıkabilecek kötü niyetli saldırılar nedeniyle kullanıcılar, eğer bilgisayarlarını güncellemedilerse bazı tehditlerle karşılaşabiliyorlar.

Microsoft kullanıcıların bilgisayarlarındaki Windows Güncelleme ayarlarını etkinleştirerek son güncelleme yazılımlarını otomatik olarak almasının iyi bir çözüm olacağını bildirirken, İnternet ortamından gelecek tehlikelere karşı antivirüs ve antispam yazılımlarının da devamlı olarak güncellenmesine dikkat edilmesi gerekiyor.

Etiketler: Internet Explorer,

Kategori :Bilişim
@20:00, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (0) - Yorum Yaz


Nuri Cankaya's English Blog on Channel 10