Mehmet Nuri ÇANKAYA
           

 

 Mehmet Nuri ÇANKAYA Blog          

26.06.2011

Dubai'de Tatil için 7 Öneri
Dubai tatil için çok güzel bir şehirdir. Özellikle her mevsim güneşli olması nedeniyle ve Türkiye'ye yakınlığından dolayı tercih edilebilir. En iyi aylar Ekim-Kasım ve Mart-Nisan aylarıdır. Bu aylar dışında da tatil için gelinebilir ama Haziran-Eylül tercih edilmemelidir. Tatil için geldiğinizde yaklaşık 3 gün içinde tüm Dubai'yi gezme şansınız bulunmaktadır. Gezi için önerilerim ise şunlar:

Büyük Resim için Tıklayınız
1- Palm Jumeriah ve Aquaventure: Dünyanın ilk yapay adasına gidip insanoğlunun mühendislik konusundaki yaratıcılığını deneyimlemenizi ayrıca en sonda yer alan Atlantis Otel içerisindeki Aquaventure adlı tematik aquaparkta eğlenmenizi öneririm. Plajı kullanabilme hakkınızda olacağı için Palmiyede denize de girebilirsiniz. En az yarım gününüzü burada planlamakta fayda var, çıkmadan akvaryumu görmeyi unutmayın.

2- Dubai Mall ve Burj Khalifa: Dünyanın en büyük alışveriş merkezi Dubai Mall'u alışveriş çılgınlığı dışında bence en güzel kılan saat 18:30'da başlayan su gösterileri. Her yarım saatte bir farklı müziklerle suların dansını izleyebilirsiniz. Ayrıca dünyanın en yüksek binası olan Burj Khalifa'ya da çıkabilirsiniz. Özellikle hava açıksa ve gün batımı saatlerine rezervasyon yaparsanız hem Palmiye ve Dünya adalarını görebilir hem de metrelerce aşağıdaki su gösterisini yukarıdan izleyebilirsiniz.

3- Madinat Jumeriah: Arap tarzı bir alışveriş merkezi olan Madinat Jumeriah'a akşam gitmenizi öneririm, bizdeki kapalı çarşıya benzeyen iç tasarımdan keyif alabileceğiniz gibi kanallar içerisinde kısa bir gondol/kayık turu yapmak mümkün. Yemek için önerim et seviyorsanız Meat Co, Japon mutfağı diyorsanız Japengo. Günü bitirmek için şişa (bizim nargile) denemek isterseniz de odiyoryum kısmında farklı seçenekler mevcut. Ayrıca Burj Al Arab'ı eğer yanınızda tripod'unuz ve iyi bir fotoğraf makinanız varsa akşam ışıklandırmasıyla çekme şansınız olacaktır.

4- Mall of the Emirates ve Ski Dubai: Alışveriş merkezi olarak birçok şeyi bulabilseniz de burayı farklılaştıran içerisindeki kayak merkezi. Yazın ortasında hele dışarının çöl olduğunu düşünürseniz burada kayak yapmak oldukça farklı bir duygu. Kayak yapmasanız bile teleski ile yukarıdaki kafeye çıkmanızı öneririm. Kayak yapmak isterseniz kayak ve kıyafetleri kiralayabilmeniz mümkün.

5- Burj Al Arab ve Wild Wadi: Dünyanın en lüks oteli Burj Al Arab'a girmek için rezervasyon yaptırmanız lazım; yelken şeklindeki bu otel Dubai'nin simgesi haline geldiği için gelmişken en azından dışından fotoğraf çektirip; eğlenmek için yanındaki aquapark olan Wild Wadi'ye gidebilirsiniz. Zamanınız darsa bu atlanabilecek bir seçenektir.

6- Dubai Marina Walk ve JBR: Dubai'de mutlaka yapmanız gereken şeylerden birisi akşam saatlerinde JBR (Jumeriah Beach Residence) önündeki The Walk adı verilen bölgede yürüyüş yapmanızdır. Buradaki farklı kültürleri en iyi burada gözlemleme şansı bulursunuz. Akşam yemekleri için de güzel seçenekler bulabilirsiniz. Gündüz denize girmek için de en meşhur plaj bu yolun hemen yanındaki plajdır. Akşam saatlerinde marinanın iç kısımında bulunan Marina Walk bölümünde de yürüyüş yapabilir, cafelerde keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

7- Çöl Safarisi ve Arap Gecesi: Birçok tur tarafından yapılan standart tur Dubai'de mutlaka yapmanız gereken bir aktivite. Saat 15 gibi sizi otelinizden alıp yaklaşık 1 saat uzaklıktaki çöle götürecekler ardından lastiklerin havasını biraz indirip dune adı verilen kum tepelerinde sizin içinizi dışınıza çıkaracak ve yüreğinizi ağzınıza getirecekler :) Keyifli mi, eğer heyecanı seviyorsanız bu duyguyu yaşamalısınız. Gün batımını çölde izleyecek ve akşam için çöl ortasındaki bir bedevi çadırına gideceksiniz, burada yerel yemekler, dans gösterisi derken gece geç saatlerde tekrar otelinize döneceksiniz. Kimi çöl kısmını kimi de akşam kısmını çok beğeniyor, güzel taraf herkes beğenecek birşeyler buluyor ve müthiş çöl fotoğrafları çekme şansı buluyorsunuz.

Daha Fazla Zamanınız Varsa:

Eğer Dubai’de 4-5 günden fazla süre kalacaksanız şunları öneririm: Global Village, Jebel Ali, Yas Island ve Ferrari World, Fujeriah, Al Ain, Musandam, Abu Dhabi

Etiketler: Dubai, Tatil,

Kategori :GeziYorum
@08:00, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (1) - Yorum Yaz


26.06.2011

Dubai Hakkında 7 Önemli Bilgi
Dubai Nerede?
Yedi emirlikten oluşan Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkent Abu Dhabi'den sonra ikinci büyük emirliği olan Dubai; Orta Doğu Arap yarımadasının doğusunda Basra körfezinde yer almaktadır. Türkiye'den uçakla yaklaşık 4 saatlik bir mesafededir, Emirates, THY ve FlyDubai'nin hergün İstanbul'a uçuşları bulunmaktadır. (Vize alınması gerekmektedir)

Büyük Resim için Tıklayınız
Dubai'de Kimler Yaşıyor?
Dubai'nin nüfusu 1.7 milyon olup nüfusun %17'si yerel halk yani Emirati'dir; nüfusun geri kalanı ağırlıklı olarak Asyalılardan (%51 Hint, %16 Pakistan, %9 Bangladeş, %3 Filipinli) halktan oluşmaktadır. Uluslararası şirketlerde ise Amerika, Almanya, Güney Afrika, Belçika, Ürdün, Lübnan, İngiltere, Fransa ağırlıkta olmak üzere neredeyse tüm dünya ülkelerinden birileri çalışmaktadır. Tahminen sadece 5000 civarı Türk bulunmaktadır.

Dubai'de İş Dünyası Nasıl?
Dubai tüm Orta Doğu ve Afrika bölgesinin en istikrarlı bölgesidir, bu sebeple tüm yabancı yatırımlar buraya yapılmaktadır; en liberal dış ticaret rejimine sahip ülkedir. Dubai'de para birimi Dirham (AED) olup Amerikan dolarına sabitlenmiştir ve ülkede her zaman 1$=3.65 AED değerindedir. Resmi dil İngilizce ve Arapça'dır ama genellikle yabancı nüfus fazla olduğu için her yerde İngilizce konuşulmaktadır. Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında ilk ticari anlaşma 9 Ağustos 1984'de imzalanmış ve iki ülke çok sıcak ticaret ilişkilerine sahip olmuştur. Özellikle 2000'de yaşanan Dubai'deki sıçramayla birçok Türk inşaat şirketi projeler almış, halen bilişim dahil olmak üzere birçok iş dalında Türkler çalışmaktadır. Dubai Internet City, Dubai Media City, Dubai Academic City, Dubai Sports City gibi birçok farklı alanda oluşturulan serbest bölgeler sayesinde girişimcilere çok büyük olanaklar sağlanmaktadır. Serbest bölgeler dışında açılan işletmelerde yerel bir kişinin şirkete ortak olması beklenmektedir. Sonuç olarak Dubai, siyasi ve ticari duruşundan ötürü Orta Doğu ve Afrika bölgesinde iş yapan birçok uluslararası şirket için merkez konumuna gelmiştir.

Dubai ve Petrol?
Petrol ağırlıklı olarak başkent Abu Dhabi'de çıkmaktadır, Gayri safi milli hasılanın %40'ını petrol ve doğalgaz oluşturmaktadır. Dünyanın tüm petrol rezervinin %10'unu burada bulunmaktadır. Ayrıca Rusya, İran ve Katar'dan sonra dünyanın 4. en büyük doğalgaz üreticisidir. Benzinin litresi 0,5$ civarındadır, alacağınız suyun markasına bağlı olarak çoğu zaman sudan ucuzdur diyebiliriz.

Dubai ve İklim?
Dubai'de sürekli güneşli bir hava bulunmaktadır, kış aylarında 30 derecenin altına düşen hava yaz aylarında (burada 3 yaz ayı bulunmaktadır, bizdeki ilkbahar Yaz I, bizdeki yaz Yaz II, sonbahar da Yaz III olarak anılmaktadır); sürekli sıcak ve nemlidir. Özellikle Haziran-Eylül ayları arasında yükselen hava sıcaklıkları nedeniyle dış dünyada yaşam koşulları oldukça zorlaşmaktadır, bu sebeple klima Dubai için bu mevsimlerde olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır. Tatil için gelmeyi düşünenler için en uygun zaman Ekim-Kasım ve Mart-Nisan aylarıdır.

Dubai ve Kurallar?
Dubai oldukça modern, farklılıkların hoşgörüyle karşılandığı bir şehirdir. Yolda yürürken beyaz kıyafeti içerisinde yerel bir kişiyi, takım elbisesiyle dolaşan bir işadamını, siyah çarşafla gezen bir kişiyi, denizden yeni çıkmış bir tatilciyi, yerel kıyafetleriyle dolaşan bir hintliyi ve daha dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz yüzlerde ülke vatandaşını birbirlerine saygı içerisinde görebilirsiniz. Kıyafet ve giyim kuşama karışılmamaktadır. İçki konusunda da bilinenin aksine birçok otel ve barda alkollü içki bulunmaktadır ama halka açık mekanlarda içki satılmamaktadır. Ama unutulmamalıdır ki bu kurallar Dubai'de geçerlidir, eğer emirlik değiştirirseniz örneğin Sharjah'a giderseniz bu bahsettiklerim geçerli olmayacaktır.

Dubai ve Tatil?
Dubai tatil için çok güzel bir şehirdir. Özellikle her mevsim güneşli olması nedeniyle ve Türkiye'ye yakınlığından dolayı tercih edilebilir. En iyi mevsimler Ekim-Kasım ve Mart-Nisan aylarıdır. Bu aylar dışında da tatil için gelinebilir ama Haziran-Eylül tercih edilmemelidir. Tatil için geldiğinizde yaklaşık 3 gün içinde tüm Dubai'yi gezme şansınız bulunmaktadır. Gezi için önerilerim için Dubai'de Tatil yazısını okuyabilirsiniz...

Etiketler: Dubai,

Kategori :GeziYorum
@08:00, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (8) - Yorum Yaz


26.06.2011

Dubai'de Yaşamak ve Yaşamamak için 7 Neden
Dubai gerçekten uçlarda yaşayan bir şehir; dünyanın ilk palmiye şeklindeki yapay adası Palm Jumeriah; dünyanın en uzun binası Burj Khalifa, dünyanın en lüks oteli Burj Al Arab, dünyanın en büyük alışveriş merkezi Dubai Mall vb. hepsi Dubai'de ve daha birçok "en" inşaat aşamasında. Peki yaşamak için nasıl bir şehir Dubai? Buraya taşındığımızdan beri eşime de bana da Türkiye'den birçok kişi bu soruyu soruyordu, sonuçta sadece 6 aydır buradayız ama sizler için kısaca özetlemek istedik. Sonuçta bakalım yıllar geçtikçe neler düşüneceğiz ama şimdilik kısa bir liste yaptık:

Büyük Resim için Tıklayınız
Dubai'de Yaşamak için 7 Neden

1- Güneş: 365 gün güneş görebildiğiniz, güneş ışığıyla uyanabildiğiniz ender yerlerden birisi Dubai.

2- Sakinlik: Dubai geniş bir alana kurulan bir şehir olduğu için çok sıkışık bir dünyada yaşamak zorunda kalmıyorsunuz, haliyle yaşamınız daha sakin ve huzurlu bir hal alıyor.

3- Uluslararası bir Yaşam: Nüfusun %85'i diğer ülke vatandaşlarından (expat) oluşan bir şehir olduğu için çalıştığınız iş yerinde ve oturduğunuz bölgede dünyanın dört bir yanından insanlarla arkadaşlık kurabilmeniz, farklı ülke ve kültürleri daha yakından tanıma şansınız olabilir.

4- Güvenlik: Dünyada güvenlik açısından eşine az bulunur bir örnek Dubai, eşyalarınızı ve cüzdanınızı plajlarda bırakıp denize girebilir, kapınız açık bir şekilde güvenle uyuyabilir, arabanız çalışır vaziyette ve hiçbir zaman kilitlemeden yaşayabilirsiniz.

5- Bölgesel Ticaret Merkezi: Dubai Orta Doğu bölgesinin en güvenli şehri olduğu gibi aynı zamanda ticaret açısından da vergi olmadığı için işletmeler açısından cazibe merkezi, bu sebeple sadece Orta Doğu değil Afrika için de birçok uluslararası şirketin merkezi Dubai'de.

6- Sosyal Olanaklar: Dubai doğa sporları için oldukça geniş bir yelpaze sunuyor, özellikle dalış, rüzgar sörfü, çöl safarisi, dağcılık gibi sporlarda dünyadaki ender bölgelerden birisi.

7- Alışveriş İmkanları: Vergi olmadığı için elekronik ve giyim gibi sıkça yapılan harcamalar için oldukça hesaplı alışveriş yapabileceğiniz bir nokta Dubai.

Dubai'de Yaşamamak için 7 Neden

Yukarıdaki maddelerin aynısını aşağıda bulacaksınız ama içerikler değişiyor :)

1- Güneş: 365 gün güneş görebildiğiniz için sıcaklık ortalaması sadece 3 ay 30 derecenin altında, yaz aylarında 50 derece civarında bir hava sıcaklığı ve aşırı nem yüzünden sokakta bile yürümeniz imkansız bir hal alıyor. Klimalı ortamlardan çıkamıyorsunuz.

2- Sakinlik: Özellikle İstanbul gibi çok haraketli bir şehirden geliyorsanız Dubai'deki sakin yaşam belirli bir süre sonra fazla sakin gelmeye başlayabiliyor.

3- Uluslararası bir Yaşam: Nüfusun %51'i Hintli, %16'sı Pakistanlı olan bir şehir belirli bir noktada size garip gelmeye başlıyor. Özellikle eski şehir merkezinde kendinizi Hindistan sokaklarında buluyorsunuz.

4- Güvenlik: Dünyanın hiçbir yeri bu kadar güvenli değil, bu yüzden burada kendinizi bu rahatlığa alıştırırsanız başka ülkelerde soyup soğana çevrilmeniz çok kolay. Özellikle burada büyüyen çocuklara ailesi "çocuğum kapıyı eve girince kilitlemen lazım yoksa hırsız girer" dediğinde ufaklığın "hırsız nasıl birşey" dediğini çok duydum :)

5- Bölgesel Ticaret Merkezi: Dubai merkez olduğu için iş nedeniyle çok sık seyahat etmeniz gerekiyor ve mesefeler hiç de kısa değil, Güney Afrika 9 saat, Kenya 6 saat, Nijerya 8 saat vb.

6- Sosyal Olanaklar: Hava sıcaklığı nedeniyle Türkiye'de yapabileceğiniz birçok sporu burada yapmanız mümkün değil, örneğin tenis oynamak, bisiklete binmek, koşmak gibi açık havada yapılan sporlar için imkanlar kısıtlı.

7- Alışveriş İmkanları: Eğer alışveriş yapmayı sevmiyorsanız veya alışveriş merkezlerine gitmek hoşunuza gitmiyorsa sosyalleşmek için Dubai'de pek bir şansınız yok; çünkü tiyatrodan restoranlara kadar herşey alışveriş merkezleri içerisine yerleştirilmiş durumda.

Sonuç olarak; dünyanın en son inşa edilen şehirlerinden biri olmasından dolayı çok modern ve altyapı çok iyi tasarlanmış durumda, bu sebeple yaşamak çok keyifli. Ama yukarıda olduğu gibi her artının bir de eksisi var; sonuçta bireysel puanlamalar farklı olabilir ama biz eşimle birlikte İstanbul trafiğinde hergün geçen yoğun trafikte zaman kaybetmemek için bile Dubai'yi tercih ediyoruz, huzurlu ve güvenli yaşamak oldukça değerli...

Etiketler: Dubai, Yaşamak, Yaşamamak,

Kategori :GeziYorum
@08:00, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (297) - Yorum Yaz


06.05.2011

Dubai'den Girişimcilik Örneği: Yüzen Otobüs
Yüzen otobüs fikri bence başarılı bir iş fikrine dönüşebilir. İstanbul ve köprü trafiği için Dubai'deki turizm çözümü ilginç bir futuristik yaklaşım olabilir. Benden söylemesi :)

Etiketler: Dubai, Yüzen Otobüs,

Kategori :Pazarlama
@14:16, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (1) - Yorum Yaz


20.10.2009

Dubai’deyim, GITEX’de Windows 7...
18 Ekim 2009-23 Ekim 2009 tarihleri arasında gerçekleşen ve Orta Doğu’nun en büyük bilişim etkinliklerinden olan GITEX içerisinde Windows 7 lansmanını gerçekleştirdik. Geçtiğimiz hafta Türkiye’de olan Windows Genel Müdürü Rich Reynolds katılımıyla ve OEM grubundan sorumlu başkan yardımcısı Steven Guggenheimer’ın yaptığı açılış konuşmasıyla gerçekleşen lansmanda bizler de Orta Doğu Afrika bölgesinin Windows yöneticileri olarak oradaydık, basın ile buluşmalar gerçekleşti ve Windows 7 hem kurumsal dünyadan hem de son kullanıcılardan tarafından büyük ilgi topladı. Windows 7 yüklü bilgisayarlar dünyada ilk defa GITEX etkinliğinde satışa sunulmuş oldu. Büyük Resim için Tıklayınız

Yakında Türkiye’ye dönüyorum, Windows 7 tüketici lansmanına çok az zaman kaldı, sonrasında da 11 Kasım 2009 tarihinde Istanbul’da “İşte Yeni Verimlilik” başlığıyla Windows 7’nin kurumsal lansmanını gerçekleştirmiş olacağız.

Etiketler: GITEX, Dubai, Windows 7,

Kategori :Önemli Duyurular
@00:50, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (1) - Yorum Yaz


Nuri Cankaya's English Blog on Channel 10