Mehmet Nuri ÇANKAYA
           

 

 Mehmet Nuri ÇANKAYA Blog          

18.01.2011

Surface 2.0 Çıkıyor...
Büyük Resim için Tıklayınız Las Vegas'ta düzenlenen CES 2011'in önemli açıklamalarından biri Microsoft Surface ile ilgiliydi; Samsung'la birlikte Surface 2.0'ı 2011 yılında 23 ülkede satıyor olacağız. Henüz Türkiye için net bir tarih belli olmasa da ürünün Samsung tarafından satılacak olması birçok tedarik sıkıntısı ortadan kaldırıyor. Ürünle ilgili detaylı demoyu aşağıdaki videodan izlemenizi mutlaka öneriyorum.

Özellikle dijital pazarlama alanında yine önemli değişimlerin yaşanacağı her yüzeyin bir bilgisayara dönüştüğü gelecekte Samsung ile başlayan işbirliğimizin artarak devam edeceğini öngörmek mümkün.

Detaylı Bilgi için tıklayınız...


Etiketler: Surface, Web 3.0, Samsung, CES, Dijital Pazarlama,

Kategori :Bilişim
@14:59, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (0) - Yorum Yaz


19.10.2010

İnteraktif Pazarlama Zirvesi 2010 Ardından…
18-19 Ekim 2010 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşen İnteraktif Pazarlama Zirvesi’nin ikinci gününde “Yarın seni ne bekliyor” adlı oturumda bilgilerimi ve önerilerimi katılımcılarla paylaştım. Öncelikle etkinliği düzenleyen Marketing Türkiye ekibine ve Youth Holding ekibine tebrikler, çok değerli bir paylaşım gerçekleşti. Katıldığım oturumda değerli Ufuk Tarhan,M-GEN ve Erkan Tüfekçioğlu,Apple-Bilkom ile birlikte yakın gelecekte gerçekleşecek önemli değişimlerin altını çizdik. IPZ Logo

Özetlemek gerekirse;

- Yakın gelecekte dijital pazarlamanın bilişim sektörünün geleceğinde çok önemli bir açılım olacağını belirttim, bu kısıma hazır olmak için özellikle sosyal medyayı etkin kullanmak çok önemli. Ayrıca sosyal medyanın ölçümlenmesi konusunda çok önemli çalışmalar var, bu alan daha da büyüyecek ve bunu okuyabilmek ROMI (Return on Marketing Investment) konusunda çalışmak çok önemli.

- İkinci önemli konu; yakın gelecekte slate adını verdiğimiz sadece çoklu-dokunmatik ekrandan oluşan tablet bilgisayarların pazara girişiyle özellikle Türkiye gibi her yıl 3 milyon üzerinde bilgisayarın satıldığı bir sektörde hareketlilik yaşanacak. Bu konu bilgisayar ile etkileşimde çok yeni bir boyut getirdiği için medyayı çok derinden etkileyecek, hem Türkiye’de hem de uluslararası düzeyde üretim yapan bilgisayar üreticilerinin slate bilgisayarları yakın zamanda duyuracak olmaları 2011 yılından başlayarak insan-bilgisayar etkileşimini derinleştirecek. Hazır olmak önemli.

- Konferansta belirttiğim üçüncü önemli konu ise “Web 3.0”. Bu konuda çok güzel bir gelişmeyi tüm katılımcılarla paylaştım, bu güzel haberi blogumdan da duyurmanın zamanı geldi diye düşünüyorum; Halil Aksu ve Uğur Candan ile birlikte Web 3.0 başlıklı bir kitap yazdık, en kısa zamanda kitapçılarda yerini almasını bekliyoruz. Çok uzun ve detaylı bir çalışma sonucu ortaya çıkan bu kitap bence sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada Web 3.0 konusunda önemli bir kaynak olacak. Kitap çıkar çıkmaz blog üzerinden duyuracağım. Sonuç olarak “Web 3.0” yakın geleceği değiştiriyor olacak, şimdiden hazır olmak çok önemli olacaktır.

Etiketler: IPZ, Dijital Pazarlama, Web 3.0,

Kategori :Bilişim
@11:59, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (0) - Yorum Yaz


29.09.2010

Sunum: Türkiye'nin Dijital Profili
Değerli Yüce Zerey tarafından hazırlanmış Türkiye'nin Dijital Profili sunumunu sizlerle paylaşmak istedim.

Etiketler: Dijital Pazarlama, Yüce Zerey, Sunum,

Kategori :Yönetim
@09:26, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (2) - Yorum Yaz


26.02.2010

İlk DVD Çalışmam Çıktı
Büyük Resim için Tıklayınız İlk DVD’im bu ay MediaCat ve DigitalAge dergileriyle ücretsiz dağıtılan 50 dakikalık bir eğitim çalışması oldu, konu “Dijital Pazarlama Trendleri 2010” . Aralık ayında Pazarlama Zirvesi’nde yapmış olduğum sunum çok beğenilince bu içeriği zirveye katılamayan diğer pazarlama dünyası profesyonelleriyle paylaşmak için DVD Filmiz Stüdyolarında çekildi, İnfinity Teknoloji tarafından üretildi, MediaCat ve DigitalAge dergileri tarafından da okuyucularıyla Şubat 2010 sayılarıyla birlikte ücretsiz dağıtıldı. Şimdiye kadar aldığım geri bildirimler çok olumlu, umuyorum 2010 yılında sektördeki farklı bir gelişmeye öncülük edecektir.
Pazarlama sektöründe dijital dünyaya yapılan yatırım her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de yükselen bir trend olarak devam ediyor ve 2010 yılında özellikle Web 2.0 etkilerinden sonra çok daha farklı bir kulvarda devam edecek. 2010 yılında Türkiye’de potansiyel olarak gerçekleşecek 10 önemli dijital pazarlama trendi DVD içerisinde paylaşılmaktadır. Bu sunum Mehmet Nuri Çankaya tarafından 2009 Aralık ayında Pazarlama Zirvesi’nde yapılmış, ardından gördüğü ilgi üzerine pazarlama dünyasının profesyonellerine ulaşması için MediaCat ve Digital Age dergileri tarafından okuyucularına dağıtılmaktadır.
Eğer DVD’yi edinmek istiyorsanız bu ay bitmeden bayinizden MediaCat veya Digital Age dergilerinden birini almayı unutmayınız.

Etiketler: DVD, Dijital Pazarlama, Mediacat, Digital Age,

Kategori :Önemli Duyurular
@16:34, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (3) - Yorum Yaz


25.01.2010

Daha Orijinal Nasıl Olunur?
Yeni bir pazarlama kampanyası başlattık “Daha Orijinal Nasıl Olunur?”. Yaptığımız araştırmalarda şunu gördük, birçok bilgisayar kullanıcısı bilgisayarıyla gelen Windows işletim sisteminin orijinal olup olmadığını bilmiyor, oysa bunu ayırt etmek için her bilgisayarın altına yapıştırılmış olan bir Microsoft bandrolü mevcut. Teknik adı COA (Certification of Authenticity) adını verdiğimiz bu bandrol sayesinde orijinal Windows kullanıp kullanmadığınızı kolayca ayırt edebiliyorsunuz. İşte biz de bu konuda bir bilgilendirme kampanyası olarak hem online hem de offline mecrayı içine alan oldukça kapsamlı bir çalışma gerçekleştirdik. Gazete, dergi gibi basılı mecralar, billboard, raket gibi outdoor mecraları, internet, radyo ve viral gibi birçok pazarlama bileşenini kullanan bu kampanyanın en büyük özelliği Türkiye’de yapılmaya kolay kolay cesaret edilemeyen satış odaklı olmayan bir bilgilendirme için bu kadar büyük bir kampanya tasarlamaktı.

Özellikle radyo spotlarımızın uyandırdığı ilgi çok yüksek oldu, bu sebeple dijital pazarlamayı varolan diğer pazarlama bileşenleriyle entegre etmenin ortaya çok daha yüksek başarım oranları getirdiğini görmüş olduk. Dijital pazarlamaya farklı bakış açıları olması gerektiğine dair güzel bir örnek olduğunu düşünüyorum bu kampanyanın.

Büyük Resim için Tıklayınız Büyük Resim için Tıklayınız
Büyük Resim için Tıklayınız Büyük Resim için Tıklayınız

Ayrıca Radyo spotları da farklı bir reklam yaklaşımıyla hazırlandı, akılda kalıcılık ve mesajın yerine ulaşması için kullanılan bu teknik aldığımız geri bildirimlere göre çok beğenildi. Benim gibi dijital pazarlamaya inanan biri için bile radyonun hala önemli bir mecra olduğunu ve dijital pazarlamayla yanyana kullanılması gerektiği örnekle kanıtlanmış oldu. Aşağıdaki linklerden MP3 olarak radyo spotlarını indirebilirsiniz.

. Baba Radyo Spotunu indirmek için tıklayınız »
. İkoncanRadyo Spotunu indirmek için tıklayınız »
. ÖğrenciRadyo Spotunu indirmek için tıklayınız »
. Öğretmen Radyo Spotunu indirmek için tıklayınız »

Etiketler: Pazarlama, Dijital Pazarlama, Orijinal,

Kategori :Bilişim
@10:18, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (0) - Yorum Yaz


13.12.2009

Dijital Pazarlama Trendleri 2010
11 Aralık 2009 tarihinde Lütfi Kırdar Kongre Merkezinde gerçekleşen 10.Pazarlama Zirvesi etkinliğinde yapmış olduğum sunumu paylaşmak istiyorum. Sunuma gösterilen yoğun ilgi için yeniden teşekkürler, umuyorum 2010 yılı planlarını yapan kurumlara yardımcı olacak bir kaynak olacaktır.

Sunumu İzlemek için:

Sunumu İndirmek için:
Dijital Pazarlama Trendleri 2010 Sunumunu indirmek için tıklayınız »

Etiketler: Dijital Pazarlama,

Kategori :Seminerler
@16:14, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (1) - Yorum Yaz


03.02.2009

Obama ve Photosynth
Büyük Resim için Tıklayınız ABD’nin 44. Başkanı Barack Obama yemin töreninde çekilen binlerce fotoğraf Photosynth teknolojisi sayesinde biraraya getirildi, bu konuda CNN ile yapılan işnbirliğiyle “The Moment” başlıklı proje kapsamında şuana kadar 3 milyonun üzerindeki kişi tarafından izlendi.

http://cnn.com/themoment
Obama’nın yemin töreninde kimler vardı konusunu incelemek, o atmosferi yeniden yaşamak için güzel bir araç olan Photosynth bu kullanımı sayesinde bir grubun aynı anda çektiği fotoğrafları birleştirme özelliği olduğunu da kanıtladı. Bu benim aklıma yeni birçok dijital pazarlama fikri getiriyor, eminim sizin de aklınızda hemen örnekler canlanmıştır.

Hepinizin hatırlayacağı gibi Photosynth dünya lansmanı için Kültür Bakanlığı ile birlikte goturkey.com için bir çalışma yapmış ve dünya lansmanında Türkiye olarak yer almıştık. Bu vesileyle Photosynth Türkiye topluluğu linkini yeniden paylaşayım: www.photosynthtr.com

Etiketler: Photosynth, Dijital Pazarlama, Barack Obama, Web 2.0,

Kategori :Bilişim
@11:34, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (2) - Yorum Yaz


Nuri Cankaya's English Blog on Channel 10