Mehmet Nuri ÇANKAYA
           

 

 Mehmet Nuri ÇANKAYA Blog          

13.10.2008

Dokunmasız Etkileşim (Touchless Interactivity)
İnsan-bilgisayar etkileşimi konusunda son birkaç yıldır yaşadığımız gelişmeler özellikle yüzey teknolojilerinin gelişimi (örneğin Microsoft Surface) bize bilgisayar ile etkileşimde yeni bir bakış açısı kazandırmıştı, fikrin temelinde resim işleme sayesinde çoklu-dokunmatik ekranların farklı bir kullanıcı deneyimi sunması yatıyordu. Dokunmasız etkileşim ise bunu tamamiyle yüzeyi aradan kaldırarak yapıyor, artık bilgisayarınızı havada ellerinizle yönetmeniz gerçekten mümkün. Bu fikir Microsoft’ta yaz stajını yapan bir öğrenci olan Mike Wasserman’ın aklına gelmiş, yaptığı sunumu beğenen Office Labs ekibi projesini Microsoft açık kaynak kod paylaşım plaformu olan CodePlex’e koymasını önermiş ve artık proje online. Proje geçtiğimiz 6 günde 42 bin kişi tarafından incelenmiş, 13 bin kişi tarafından indirilmiş, işte paylaşımın gücüne güzel bir örnek.

Touchless nedir?

Touchless; basit bir webcam aracılığıyla bilgisayarınızı çoklu-dokunmatik özellikte kullanmanızı sağlayan açık kaynak kodlu yazılım geliştirme kitidir.

<a href="http://video.msn.com/?playlist=videoByUuids:uuids:a89a217b-fc38-4a6c-87f8-ab59a2028391&showPlaylist=true" target="_new" title="Touchless">Video: Touchless</a>

Ben denedim, sonuç müthiş!

Uygulamanın demo dosyalarını da içerek örneğini şu adresten indirdim, web kamerasını bilgisayarıma taktım, elime 2 adet fosforlu kalem aldım, yeni bir marker ekle seçeneğinden önce ilkini sonra da ikincisini işaretledim ve demo butonuna tıklayarak tüm demoları hayretler içerisinde çalıştırdım. Woww! diyorum sadece :)

Peki neden bu kadar önemli?

Bence; iki açıdan bu geliştirme çok önemli, ilk olarak basit ve ucuz bir yöntem olması yaygınlaştırılabilmesini kolay kılıyor, basit bir web kamerasıyla inanılmaz sonuçlar almanız mümkün; ikinci olarak günümüzün gelişmiş işlemci yetenekleri sayesinde resim işleme yöntemi akademik bir çalışma olmaktan çıkarak artık bir öğrencinin yaz stajında geliştirdiği bir projenin parçası olabiliyor, iş bu kadar basite indirgenebiliyorsa bu alanda birçok innovasyon vakti geldi demektir. Önümüzdeki 3 yıl içerisinde çoklu-dokunma teknolojisi üzerine birçok projenin sektörün etkileşim bakış açısını sarsacağını kesin.

“Ben bu fikre bayıldım, aklıma hemen projeler geldi, ne yapmalıyım?” diyorsanız...

Öncelikle projenin kaynak kodlarını inceleyin, Visual Studio üzerinde projeyi çalıştırın; yaptığı işi nasıl yaptığını sınıf kütüphanelerini inceleyerek anlayın. Sonrasında aklınıza gelen çarpıcı fikri bu sistem üzerine nasıl kodlayabileceğinizi düşünün ve ortaya çalışır bir ilk demo çıkarttıktan sonra hemen benimle iletişim kurun, projenizi daha ilerilere taşımak için neler yapılması gerekiyor gelin birlikte üzerinde fikir yürütelim, ortaya bir ürüne dönüştürülebilir proje çıkmasında size elimden gelen yardımı vereyim, projenizi bir başarı öyküsüne dönüştürelim.

“Nereden Bilgiler Alacağım?”

İşte size gerekli olan tüm bağlantılar: Projenin CodePlex Sayfası: http://www.codeplex.com/touchless
Touchless Demo Uygulaması İndirme Sayfası: http://www.codeplex.com/touchless/Release/ProjectReleases.aspx
Touchless Kaynak Kodu: http://www.codeplex.com/touchless/Release/ProjectReleases.aspx

Etiketler: Touchless, Multitouch, Codeplex,

Kategori :Bilişim
@22:24, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (5) - Yorum Yaz


Nuri Cankaya's English Blog on Channel 10