Mehmet Nuri ÇANKAYA
           

 

 Mehmet Nuri ÇANKAYA Blog          

21.07.2008

BlogEngine.NET Artık Türkçe
Büyük Resim için Tıklayınız ASP.NET tabanlı hızlı ve güncel bloglama sistemlerinin gözdesi olan BlogEngine.NET yeni sürümleriyle yaygınlaşmaya devam ediyor. BlogEngine.NET’in yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte ülkemizde de kullanılmasını teşvik etmek ve kullanan kişilerin sorunlarına çözüm olabilmek amacıyla kurulan BlogEngine.NET TR; bu alanda Türkçe içerik oluşturabilmeyi ve BlogEngine.NET'in Türkçe çevirisine yardım edebilmeyi amaçlayan bir oluşum olarak ortaya çıktı: www.blogenginetr.com

www.blogenginetr.com adresi üzerinde yayına başlayan eden ekip, BlogEngine.NET’in son güncel sürümü olan 1.4.0’ın Türkçeleştirmesini %90 oranında tamamlayarak işe başladı ve güncel temalar ile eklentilerin dilimize çevrilmesi çalışmalarına devam etmekte.

Açık kaynak projelerin yayınlanması amacıyla Microsoft tarafından kurulan CodePlex üzerinde BlogEngine.NET TR için Türkçe bir proje girişimi başlatan ekip, çalışmalarına başladığı ilk hafta da BlogEngine.NET ile ilgili 5 makale ve 4 görüntülü anlatım dersi ile sistemin kurulumu ve yönetim konularında ilgilenenleri bilgilendirmeye başladı.

Harici bir veritabanı sistemine gerek duymadan kendi içerisinde bulundurduğu XML veriyapısı desteğiyle, kuruluma gerek duymadan çalışan ve eklenti desteği giderek büyüyen BlogEngine.NET’in Türkiye çalışma ekibine, kullanıcılar yaşadığı sorunlar hakkında bilgi vererek hızlı yanıtlar alabiliyorlar. Türk blog yazarlarının sayısı arttıkça bu konudaki çalışmalarında artacağına dikkat çeken ekip İlerleyen günlerde BlogEngine.NET’in güncel sürümlerinin ve tüm ek özelliklerinin Türkçeleştirmesini tamamlayarak, sistemin yerelleştirilmesi adına çalışmalarına devam edecek.

Sistem ile ilgili şu ana kadar yapılan tüm çalışmalara www.blogenginetr.com adresi üzerinden erişebilirsiniz.

Bu büyük paylaşım projesi için BlogEngine.NET TR Ekibi Ali Rıza Babaoğlan, Murat Duman, Salih İğde, Ender Ünal ve Oğuzcan Şahin'i tebrik ediyoruz. Bilgi paylaşıldıkça artar vizyonuyla birebir örtüşen bu açık kaynak kodlu Türkçe Blog Kodu projesi bu alandaki önemli bir adım olacaktır, tüm destek olanların şimdiden eline sağlık.

Etiketler: Blog Engine, BlogEngineTR, Blog Yazılımı,

Kategori :Bilişim
@15:31, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (2) - Yorum Yaz


Nuri Cankaya's English Blog on Channel 10