Mehmet Nuri ÇANKAYA
           

 

 Mehmet Nuri ÇANKAYA Blog          

24.06.2011

Yeni İngilizce Blogum: MEArketing
Marketing in Middle East and Africa 1 Ocak 2011'de Dubai'e yerleşmemle başlayan macerada çalıştığım ve etkileşime geçtiğim dünya biraz farklılaştı; iş ve sosyal arkadaşlarımın neredeyse tümü başka milletlerden arkadaşlara dönünce ortak dil olan İngilizce'yi kullanmaya başladım. Edindiğim deneyimler 2004 yılından beri yazmakta olduğum bloguma yansımaya başladı, Orta Doğu ve Afrika'daki pazarlama dünyasına dair veriler ve deneyimleri paylaşmak istedim ama bu bilgiler ortak bir paydada buluşmak için İngilizce oluyorlardı. Geçen 6 ay sonunda geriye dönüp baktğımda yarı İngilizce yarı Türkçe garip bir düzende buldum kendi blogumu. Siteye dil seçeneği koymak bir seçenekti ama kendi adımla anılan bir blog için bunu yapmak istemedim; Türkçe'yi kendi blogumda kaybetmek istemiyorum.
Bu sebeple bir karar aldım ve kendime İngilizce ayrı bir blog açtım; adını da yeni görevimde edindiğim deneyimleri paylaşacağım için "MEArketing - Marketing in Middle East and Africa" koydum. Böylece kendi blogum olan nuricankaya.com Türkçe kalacak ama İngilizce içerikleri diğer blogum MEArketing.com adresinden paylaşacağım.

Bunu yaparken acaba içerik üretmekte ve iki ayrı siteyi yönetmekte zorlanır mıyım diye düşündüm? Ama açıldığının ikinci gününde MEArketing ziyaretçi sayısı Nuricankaya.com'un günlük ziyaretçisini geçince doğru bir karar aldığımı düşündüm. Bundan sonra Nuricankaya.com benim kişisel blogum olmaya devam edecek ve burada Türkçe içerikler paylaşmaya devam edeceğim.

Ziyaret etmek isterseniz: www.mearketing.com

Etiketler: MEArketing, Blog,

Kategori :Önemli Duyurular
@13:00, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (0) - Yorum Yaz


04.08.2008

Sharepoint ve Web 2.0
Bu videoblog’da Microsoft Türkiye İş Çözümleri Uzmanı Atalay Aktaş ile birlikte Sharepoint ve Web 2.0 üzerine sohbet ediyoruz. Sharepoint Portal Server ürünü Türkiye’de birçok kurumsal projenin altyapısını oluşturuyor, değişen web dünyasının isteklerinden biri olan Web 2.0 vizyonuna uyumluluk konusunda da tam bir çözüm olarak karşımızda. Sharepoint; bloglardan podcastlere, etiketlerden wikilere kadar Web 2.0 vizyonunun tamamlayıcısı birçok özelliği bütünleşik olarak barındırıyor. Özellikle videoblog içerisinde bulacağınız Podcasting Kit for Sharepoint (http://www.codeplex.com/pks) ve Silverlight for Sharepoint Blueprint (http://www.ssblueprints.net/sharepoint/) bu alanda incelenmesi gereken açık-kaynak kodlu iki çözüm. Son olarak video çekimine aniden kadar verdiğimiz için ofis içerisinde hızlıca çekmek zorunda kaldık, bu yüzden hiçbir hazırlık yapmadan mükemmel bir performans sergileyen Atalay’ı ayrıca tebrik ediyorum.


Video: Sharepoint & Web 2.0 (VIDEOBLOG)

Etiketler: Sharepoint, Web 2.0, Videoblog, MOSS,

Kategori :Bilişim
@14:44, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (2) - Yorum Yaz


21.07.2008

BlogEngine.NET Artık Türkçe
Büyük Resim için Tıklayınız ASP.NET tabanlı hızlı ve güncel bloglama sistemlerinin gözdesi olan BlogEngine.NET yeni sürümleriyle yaygınlaşmaya devam ediyor. BlogEngine.NET’in yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte ülkemizde de kullanılmasını teşvik etmek ve kullanan kişilerin sorunlarına çözüm olabilmek amacıyla kurulan BlogEngine.NET TR; bu alanda Türkçe içerik oluşturabilmeyi ve BlogEngine.NET'in Türkçe çevirisine yardım edebilmeyi amaçlayan bir oluşum olarak ortaya çıktı: www.blogenginetr.com

www.blogenginetr.com adresi üzerinde yayına başlayan eden ekip, BlogEngine.NET’in son güncel sürümü olan 1.4.0’ın Türkçeleştirmesini %90 oranında tamamlayarak işe başladı ve güncel temalar ile eklentilerin dilimize çevrilmesi çalışmalarına devam etmekte.

Açık kaynak projelerin yayınlanması amacıyla Microsoft tarafından kurulan CodePlex üzerinde BlogEngine.NET TR için Türkçe bir proje girişimi başlatan ekip, çalışmalarına başladığı ilk hafta da BlogEngine.NET ile ilgili 5 makale ve 4 görüntülü anlatım dersi ile sistemin kurulumu ve yönetim konularında ilgilenenleri bilgilendirmeye başladı.

Harici bir veritabanı sistemine gerek duymadan kendi içerisinde bulundurduğu XML veriyapısı desteğiyle, kuruluma gerek duymadan çalışan ve eklenti desteği giderek büyüyen BlogEngine.NET’in Türkiye çalışma ekibine, kullanıcılar yaşadığı sorunlar hakkında bilgi vererek hızlı yanıtlar alabiliyorlar. Türk blog yazarlarının sayısı arttıkça bu konudaki çalışmalarında artacağına dikkat çeken ekip İlerleyen günlerde BlogEngine.NET’in güncel sürümlerinin ve tüm ek özelliklerinin Türkçeleştirmesini tamamlayarak, sistemin yerelleştirilmesi adına çalışmalarına devam edecek.

Sistem ile ilgili şu ana kadar yapılan tüm çalışmalara www.blogenginetr.com adresi üzerinden erişebilirsiniz.

Bu büyük paylaşım projesi için BlogEngine.NET TR Ekibi Ali Rıza Babaoğlan, Murat Duman, Salih İğde, Ender Ünal ve Oğuzcan Şahin'i tebrik ediyoruz. Bilgi paylaşıldıkça artar vizyonuyla birebir örtüşen bu açık kaynak kodlu Türkçe Blog Kodu projesi bu alandaki önemli bir adım olacaktır, tüm destek olanların şimdiden eline sağlık.

Etiketler: Blog Engine, BlogEngineTR, Blog Yazılımı,

Kategori :Bilişim
@15:31, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (2) - Yorum Yaz


15.07.2008

Blog Konferansı 2008 Videoları-1
Bu yıl Mayıs ayında gerçekleşen Blog Konferansı'nın videolarından üçünü aşağıda bulabilirsiniz. Değerli Mehmet Doğan, Kişisel Başarı Öyküleri Paneli konuşmacıları Burak Bayburtlu, Gökçen Karan, Mehmet Subaşı , Pınar İlkiz ve Bigumigu oturumu Aygül & Yalçın Pembecioğlu'nun videolarına aşağıdan erişebilirsiniz. Hepsine tek tek bilgiyi paylaştıkları için yeniden teşekkür ediyorum.


Video: BLOG KONFERANSI- MEHMET DOGAN


Video: BLOG KOFERANSI 2008 : PANEL 1


Video: blog konferansi 2008

Etiketler: Blog Konferansı 2008,

Kategori :Bilişim
@17:01, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (2) - Yorum Yaz


Nuri Cankaya's English Blog on Channel 10