Mehmet Nuri ÇANKAYA
           

 

 Mehmet Nuri ÇANKAYA Blog          

14.02.2009

Yeni Trend: Yazılım + Servisler
Yazılım + Servisler vizyonu; internet hizmetlerinin gücü ile yazılımın büyüsünü, cihazların zengin dünyasında birleştiren deneyimler sunmaktır. Microsoft olarak Yazılım + Servisler vizyonumuz altyapı servislerini, bütünleşik servisleri ve bir takım hazır servisleri barındırmaktadır. Dolayısıyla çok büyük bir resimden bahsediyoruz aslında, çünkü bizim için tüm ürünlerin çalışma mantığı bu vizyon çerçevesinde şekillenmektedir. Örnek olarak vermek gerekirse Windows Vista işletim sistemimiz olarak bilgisayarlar üzerinde yazılım olarak çalışabilirken Windows Live adlı altyapı servisleri sayesinde son kullanıcılar için gerekli servisler de sunulmakta ve bu hem internete bağlı durumlarda hem de bağlı olunmayan durumlarda çalışabilmektedir. Diğer bir örnek olarak Microsoft CRM’i örnekleyebiliriz; bilgisayarınız üzerinde çalışan Microsoft CRM bir yazılım iken Microsoft CRM Live tamamen internet üzerinden erişilebilen bir servis olma konumundadır ve bu iki ürün biraraya geldiklerinde yazılım + servisler vizyonu çerçevesinde büyük resmi oluşturmaktadırlar. Microsoft ve Turkcell tarafından birlikte duyurulan IsteCrm bunun Türkiye’de gerçekleşmiş somut bir örneğidir.

KOBİ için Fırsatlar

Özellikle daha az yatırım maliyetiyle daha büyük projelere imza atmak ve özellikle bu kriz günlerinde fırsat yakalamak mümkün hale geliyor. Özellikle kobilere sunulan Azure servis platformu çok ciddi bir avantaj sağlıyor. Bulut bilişimi konuşmaya 2008 yılında başlamış olsak da asıl büyük gelişmeler ile gelecek 10 yılda çok önemli değişimlere şahit olacağımız kesin. Günümüzde bir fotoğraf çekiyorsunuz dijital kameranızla ve ilk önce bilgisayarınıza oradan da internete aktarıyorsunuz bir barındırma servisinden faydalanarak. Oysa on yıl içerisinde elimizde olacak yenilikleri yanyana sıralayacak olursak; web servisleri + kablosuz erişim + akıllı cihazlar. Sonuç; veri depolama işinin ortadan kayboluşu ve servis olarak satın alınacak olması. Biraz daha somutlaştıracak olursak, elinizde bir akıllı cihaz var, bu cihaz kablosuz elektriği kullanarak her zaman yanınızda yer alıyor ve kablosuz iletişim sayesinde yüksek bağlantı hızlarıile internete erişebiliyor. Sonuç olarak bu yüksek hız sayesinde çok hızlı bir şekilde web servisleri ile haberleşmek mümkün. Örneğin ben bir fotoğraf çektim, fotoğrafı çekmek için tuşa bastıktan hemen sonra akıllı cihazım yüksek hızda interneti kullanarak fotoğrafı web servisini kullanarak benim veri depolama servisi aldığım firmanın sabit diskine saliseler içerisinde kaydediyor. Çok yakın gelecekte veri depolama alanlarını servis olarak sattıklarına şahit olacağız. Hatta bunun da ötesinde sahip olunacak yazılımlar (buna işletim sistemleri de dahil) web servisleri ile erişilebilir hale gelecekler. Kısaca bugün firmaların ASP yani Uygulama Servis Sağlayıcı mantığıyla yaptığı veri depolama ve erişme işi bir servis haline dönüşecek. Akıllı cihazlarımızın neden ucuz olacağını biraz daha açıklamış olduk böylece, üzerinde yazılım ve depolama aracı olmayan bir cihaz çok rahatlıkla çok ucuza satılabilecektir gelecekte. Microsoft olarak geçtiğimiz aylarda bulut bilişimi platformumuz olan “Azure” servis platformumuzu duyurduk. Bu platform içerisinde yer alan Windows Azure ise internet üzerinden çalışan işletim sistemi olarak konumlanmış durumda. Bu konuda şimdiden dünyanın 11 farklı lokasyonunda binlerce sunuculuk bir bulut platformunu hayata geçirmiş durumdayız.

Gelecek ve Bulut Bilişimi

5 yılda bir teknolojik değişim yaşanıyor; Son dönemde yaşadığımız değişim ise “Bulut Bilişim”. Bilişim dünyasının son 15 yılına baktığımızda, teknolojinin aşağı yukarı 5 senelik zaman dilimlerinde değişim dalgaları şeklindeki evrimini gözlemleyebiliriz. 90 ’lı yılların başında kişisel bilgisayarların pazara girişi , o tarihe kadar kurumsal bilgi teknolojileri pazarını elinde tutan büyük ve orta ölçekli bilgisayarların hakimiyetine son vermeye başladı. Bu,o yıllarda bilişim dünyasında önemli bir dönüşümünde başlangıcıydı. PC sayılarındaki hızlı artış, bilgi teknolojilerinin hem kişisel amaçlarla hem de iş dünyasında yaygın olarak kullanılmasını sağladı. PC ‘ler veri merkezlerine hapsolmuş bilgi işlem gücünü, bireylerin ofislerine, evlerine, okullarına diğer bir ifade ile günlük hayatlarının her alanına taşıdı. Bugün bakıldığında kişisel bilgisayarların olmadığı bir iş alanı düşünmek hemen hemen imkansız hale gelmiştir. 95 yılından itibaren teknolojide yaşanan evrim,internetin yaygınlaşması ile birlikte yeni bir dalgayıda beraberinde getirdi. Bu dönem internet bulutu üzerindeki web sunucularının sayısının hızla arttığı, HTML tabanlı 1.nesil internet, intranet uygulamalarının yaygınlaştığı bir dönem olarak bilişim tarihine geçti. 2000 ‘li yılların başında ise web servisleri ve servis yönemli mimari ile desteklenen kurumsal uygulamalar standart web protokolleri üzerinden birbirleri ile haberleşmeye ve veri alışverişinde bulunmaya başladılar. Aslında bu gelişim, veri merkezlerine hapsolan verinin veri merkezleri dışındaki dış dünya ile internet bulutu üzerinden çevrimiçi paylaşılmasınında ilk adımı olarak değerlendirilebilir . Nufüs vatandaşlık bilgilerinin bulut üzerinden dış dünya ile paylaşılması web servisleri üzerinden bilgi paylaşımı açısından en güzel örneklerden biri olarak verilebilir. Günümüzde ise yeni bir teknoloji dalgasını yaşıyoruz. Bulut bilişim olarak adlandırabileceğimiz bu oluşum kullanıcıların uygulama ve verilerin nerede barındırıldığından ve paylaşıldığından bağımsız olarak servis alabildiği ,uygulamalara ve verilere ulaşılabildiği yeni bir dönüşümü getiriyor.

BT Departmanlarına Etkisi Nasıl Olacak?

Günümüz BT yapıları, buluta doğru genişliyor. Bu genişleme, çok daha büyük bir resim sunuyor. Hem günümüz BT yapılarının hem de bulut bilişimin avantajları var. Bulut bilişim önemli özelliklerinden biri, yaygınlaştırılabilirlik. Live Messenger istemcisi, yeni versiyon güncellemelerinde milyonlarca kullanıcıya kolay ve hızlı şekilde ulaştırılıyor.

Servis mimarisine dayalı bulut bilişim; veri ve uygulamalara, cihaz bağımsız küresel erişimi, uygulamaların kolay bir şekilde yaygınlaştırılmasını ,ölçeklendirilmesini ve kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda konfigürasyonlarının yapılmasını mümkün kılıyor. MSN Live Messenger uygulamasını düşünün. Yeni bir sürüm yayınlandığında dünya üzerinde milyonlarca kişi uygulamanın yeni sürümüne kolay bir şekilde erişmek ve yüklemek şansı bulabiliyorlar. Farklı cihazlardan kontaklarını erişebiliyorlar. Fakat bazı uygulamalarda, uygulamalanın kendi veri merkezi üzerinden servis edilmeside farklı avantajlar sağlayabilir. Salesforce.com CEO ‘su Marc Benioff ‘un söylediği yazılımların artık sonuna geldiğimiz bundan sonra herşeyin bulut üzerinden servis olarak yayınlanacağı söylemi çokta doğru bir söylem değildir.Uygulamaların, servislerin ve verilerin kendi veri merkezlerinden mi yoksa bulut üzerinden mi yayınlanacağı o uygulamanın karakteristiği ile birebir ilintilidir. Uygulama ihtiyaçları doğrultusunda seçim yapılması gerekir. Yazılım ve servislerin iç içe yer aldığı hibrid yapılar en doğru çözümü oluşturucaktır. Örneğin global olarak servis verecek, kolay bir şekilde abone olunurak kullanılabilen ve istenildiği anda abonelik servisi sona erdirilebilecek, kurum içi donamım yatırımı ve istihdam gerektirmeyecek esnek yazılımlara ihtiyaç duyulduğunda servis modeli doğru seçim olacaktır.

Güvenliğin ve gizliliğin ön planda olduğu, uygulamanın ve verinin bulunduğu yerden hizmet verilmesi gereken ve detaylı özelleştirme gerektiren iş senaryolarında yazılım modeli doğru seçimi oluşturacaktır. Burada sorun kurumların yazılım modelini mi yok sa servis modelinimi benimseyecekleri değil, servis ve yazılım modelinin avantajlarından bir arada nasıl faydalacaklarıdır.

Etiketler: S+S, SaaS, Azure,

Kategori :Bilişim
@15:08, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (2) - Yorum Yaz


05.12.2008

Yazılım Geliştiriciler Zirvesi 2008 Gerçekleşti
3 Aralık 2008 Çarşamba günü Microsoft Yazılım Geliştiriciler Zirvesi 2008’i gerçekleştirdik, 500 kişilik bir katılımla gerçekleşen etkinlik birçok anlamda ilkleri kendi içerisinde barındırıyordu, bu ilklerin birkaçını şöyle özetlemek mümkün:

- Türkiye’de ilk defa Microsoft’un Bulut Bilişimi üzerine olan vizyonu anlatıldı
- Türkiye’de ilk defa Windows 7 ve üzerinde çalışan Multi-Touch uygulama gösterildi
- Türkiye’de ilk defa Windows Azure ve Azure Servis Platformu hakkında sunumlar gerçekleştirildi
- KoçSistem’in geliştirmiş olduğu Pixage adlı çözüm anlatıldı.

Benim gerçekleştirmiş olduğum Windows Azure sunumuna şu adresten ulaşmanız mümkün.

Büyük Resim için Tıklayınız

Etiketler: Zirve, Azure, Windows 7,

Kategori :Seminerler
@11:18, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (1) - Yorum Yaz


27.10.2008

Windows Azure Duyuruldu
Çok önemli bir gelişmeyi sizlere aktarmak istiyorum. Az önce Los Angeles'da düzenlenen PDC 2008 etkinliğinde Windows Azure duyuruldu. Bulut İşletim Sistemi olarak adlandırabileceğimiz bu büyük gelişmeyle ilgili detayları www.azure.com adresinden bulabileceğiniz gibi aşağıdaki videoyu da izleyebilirsiniz.

Etiketler: Azure, Bulut Bilişimi,

Kategori :Bilişim
@23:12, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (5) - Yorum Yaz


Nuri Cankaya's English Blog on Channel 10