Mehmet Nuri ÇANKAYA
           

 

 Mehmet Nuri ÇANKAYA Blog          

22.03.2012

Video: A Day Made of Glass 2
Daha önce ilk versiyonunu paylaştığım videonun ikincisi de insan bilgisayar etkileşiminde dokunarak işlem yapabilmenin verdiği kolaylık hayatımızda önemli değişikliklere yol açacağını gösteriyor. Her dokunduğumuz yüzeyin camdan yapıldığını düşünürsek bu alanda ne kadar büyük inovasyonlar ve fütürist senaryolar çıkabileceği ortada. Web 3 yolunda önemli bir adım olan yüzeyler konusunda aşağıda izleyeceğiniz video Corning'in güzel ikinci vizyon videosu:

Etiketler: Futurist, Video, Corning, Web 3,

Kategori :Bilişim
@11:11, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (0) - Yorum Yaz


31.03.2011

Yeni Kitabımız “Her Şey Çıplak” çıktı
Her Şey Çıplak Sizlerle yine güzel bir haberi paylaşmak istiyorum. Gartner’dan Halil Aksu ve SAP’den Uğur Candan ile birlikte yazdığımız Web 3.0 konusunda en kapsamlı kaynak olan ve adını “Her Şey Çıplak” koyduğumuz kitabımız çıktı.

Kitabı Satın Almak için: http://www.idefix.com/kitap/her-sey-ciplak-halil-aksu/tanim.asp?sid=TOWN0KAOT4KP0PPP8P0C
Kitabın Web Sitesi: www.herseyciplak.com


Kitabın Hikayesi

Aslında kitap fikri geçtiğimiz yıl benim konuşmacı olarak katıldığım Webrazzi Gündem toplantılarından Web 3.0 konulu olanında ortaya çıktı, tüm gün sunumları dinledikten sonra Halil ile Taksim’deki bir restorantta yemek yedik ve henüz dünyada Web 3.0’ın net bir tanımının olmayışına şaşırdık. Bu durumda, neden biz yazmıyoruz dedik ve kitap fikri ortaya çıktı. Konuyu 3 farklı başlıkta inceleme kararı aldık; Sosyolojik, Ekonomik ve Teknolojik. Sektörün önemli isimlerinden SAP’in COO’su Uğur Candan, Gartner’ın yönetici ortaklarından Halil Aksu ve ben biraraya geldik ve Web 3.0’ı tanımlamaya başladık. Konu başlıkları parça parça ortaya çıktı ve müthiş bir benzetme bulduk: Katı-Sıvı-Gaz. Maddenin hallerini Web’e uyarladık ve Web 1.0 katı, Web 2.0 sıvı ve Web 3.0 gaz haliydi. Web 3.0 internetin her zaman heryerden her cihazdan erişileceği bir dünya olacaktı, yani gaz gibi görünmez ama hayatın bir parçası. Kitap bizlerde de büyük bir heyecan uyandırmaya, konuya çok daha derinlemesine vakit ayırmamıza neden oldu ve ortaya sadece Web 3.0 değil bence teknoloji ve bilişim sektörünün gelecek 20 yılını anlatan bir kitap çıktı. Özellikle kitabın son bölümü olan Web 3’ün etkileri inanılmaz Futuristik oldu, bunların gerçekleşeceğini şimdiden bilmek birçok girişimci için bulunmaz bir kaynak oluşturdu diye düşünüyorum. Kitap biter bitmez Kapital Yayınevi ile paylaşıldı ve gerekli düzenlemeler sonrası kitap Mart 2011 okuyuculara kavuştu. Böylece 9 ay süren yoğun çalışma “Bilgiyi Paylaştığımız” yepyeni bir kitap ile neticelenmiş oldu. Kitap fiziksel olarak 24 Mart 2011’de Dubai’de elime geçtiğimde içimde yaşadığım duyguları anlatmam mümkün değil...

Kitabının İsminin Hikayesi

Kitap adı için yazarlar olarak hep Web 3.0 diye devam ettik kendi aramızda, kitap bitti ve Kapital Yayınevi’nden değerli Yankı Enki kitabı okumaya başladı. Kitabı yazarken hedef kitmenizi çok geniş tutmaya çalışmıştık, içerik hiç teknik olmayacak sokaktaki insan kitabı okuduğunda internetin geleceğinden haberdar olabilecekti. Kapital Medya ekibi ile kitap için biraraya geldiğimizde değerli Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan kitabın ismi konusunda bir çalışma yapmamız gerektiğini, bu kitabın içerik olarak herkese hitap ettiğini eğer isim olarak Web 3.0 koyarsak çok teknolojik bir kitap olarak algılanacağını belirtti. Bu fikre kesinlikle katıldık ve kitap ismi için yoğun bir çalışma başlattık. Kitap yayın koordinatörü Tuba Yılmaz’ın ve kitabın editörü Yankı Enki’nin değerli görüşleriyle kitap içerisinde sıkça bahsedilen “Her Şey Çıplak” başlığından yola çıkarak kitabın ismini koymuş olduk.

Kitabın İçeriği

Kitap 3 bölümden oluşuyor:

Birinci bölümde Web 3’ün çıkmasına etki eden “Trendler” başlığını anlatıyoruz. Bunun içerisinde yaşam kalitesi, bilgi bazlı rekabet ve kullanım kolaylığı başlıkları yer alıyor. İç konularda ise mobilite, gömülü sistemler, bulut bilişim, artırılmış gerçeklik, sensörler gibi önemli teknolojik trendler yanında küreselleşme, emtialaşma, yaratıcılık, tekelleşme, şeffaflık, yeşil gibi konular bulunuyor.

İkinci bölümde Web 3’ün tanımını “Web 3 nedir?” başlığında anlatıyoruz. Web 3’ü de birçoklarının yaptığı gibi sadece semantik web olarak değil, tam 9 farklı başlıkta inceliyoruz ve tanımı koyuyoruz. Bunlar Web 3 akıllıdır başlığı altında Anlamsal, Yapay Zeka ve İleriye dönük konuları; Web 3 etkileşimlidir başlığı altında çok boyutluluk, mekan sağdamlığı, cihaz saydamlığı konuları; Web 3 hızlıdır başlığı altında da sınırsız bilişim, sınırsız erişim ve paralelizm konuları.

Son bölümde ise Web 3 sonrasında dünyada neler değişecek konusunu anlattığımız “Etkiler” başlığını anlatıyoruz. Bu bölümde sosyal güç, herkes çıplak, demokrasi ötesi, basamakları sıçramak, kaynak kayması gibi konuları açık topluma emin adımlarla başlığı altında; gelişenler gelişmiş olacak, yeşil sıradan olacak, işlemler küçülüp cebe girecek, kartopu büyüyecek konularını paradigma kayması başlığı altında; bilgi mühendisliği, malzeme mühendisliği, robot ve genetik konularını da geleceğin meslekleri altında inceliyoruz.

Kapanış kısmında ise Bankacılık 3.0, Medya 3.0, Telekom 3.0, Perakendecilik 3.0, Pazarlama 3.0 gibi sıcak konuları anlatarak kitabı bitiriyoruz.

Ve tabiki Teşekkürler...

Bir kitabın ortaya çıkışı gerçekten fedakarlıklar gerektiriyor bu sebeple öncelikle bu kitap için akşamları zaman ayırdığımızda bizlere destek olan eş ve ailelerimize teşekkürü bir borç biliyorum.

Arda Kutsal; eğer Web 3.0 etkinliği olmasaydı bu kitap olmayacaktı, güzel etkinlikler ve girişimler için teşekkürler Arda.
Eren Caner; kitabın ana hatlarının oluştuğu workshoplarımızda verdiği yoğun destek için teşekkürler, Eren Caner de bu kitabın önemli bir parçası.
İbrahim Özdemir; sektörün en başarılı yayınlarından biri olan DigitalAge’in kitap boyutunda da önemli içerikler oluşmasını sağlayan ve bu kitabın ortaya çıkmasında Kapital medya ile olan tüm süreçte her türlü desteğini esirgemeyen değerli dostum İbrahim’e çok teşekkürler.
Pelin Özkan; kitaba olan inancı ve yönetici olarak desteği için, kitabın isimini hep birlikte koyduğumuz workshop çok başarılıydı gerçekten, çok teşekkürler.
Yankı Enki; çok kısa bir zaman zarfında kitabı inceleyip, kitabı herkesin okuyabileceği bir hale getirdiği için çok teşekkürler.
Tuba Yılmaz; sürecin başından bu yana kitabın çıkışı için ortaya koyduğu destek ve ortaya çıkan mükemmel pazarlama planı için çok teşekkürler.
Sizler; son yıllarda katıldığım tüm etkinliklerde Web 3.0 konusunda sunumlar yaptım ve gelen talep bu konuda bir kaynağın olmasıydı ve işte Mart 2011 ayı itibariyle sizlerin istemiş olduğu kaynak Halil Aksu ve Uğur Candan ve benim yazmış olduğum kitap olarak ortaya çıktı. Bu yüzden sizlere de teşekkürler...

Son olarak; Facebook üzerinden Yorumlarınızı Bekliyoruz...

Biraz uzun bir blog yazısı oldu ama son olarak belirtmek istediğim bu kitabı satınalıp okuyan kişiler fikirlerini paylaşabilirlerse çok sevinirim. Bunun için kitabın facebook grubuna üye olmanız yeterli:

Her Şey Çıplak Her Şey Çıplak Facebook Grubu: http://www.facebook.com/#!/home.php?sk=group_205317112830548

Kitabı Satın Almak için: http://www.idefix.com/kitap/her-sey-ciplak-halil-aksu/tanim.asp?sid=TOWN0KAOT4KP0PPP8P0C
Kitabın Web Sitesi: www.herseyciplak.com

Etiketler: Web 3 Kitap, Web 3.0, Her Şey Çıplak,

Kategori :Önemli Duyurular
@14:56, Mehmet Nuri ÇANKAYA | Yorum Oku (2) - Yorum Yaz


Nuri Cankaya's English Blog on Channel 10